'מפת דרכים'- לימודי ליבה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית 

וועדת היגוי וליווי אקדמי: פרופ' עמנואל ברמן, חיותה גורביץ', שרה קולקר, מיכל ריק, ד"ר מאיר שטיינבוק
צוות ניהול התוכנית: מיכל זלינגר, חנן הלר, ד"ר אפרת שדך, יעל מגל, סמדר שטיינבוק, ד"ר שרון שטרית

 • לטופס הרשמה לתכנית לשנה"ל תשפ"א לחצ/י כאן

  לצפייה במערכת שעות של התוכנית לחץ כאן

  * ייתכנו שינויים במערכת במהלך השנה, מומלץ לעקוב באופן שוטף *

  תכנית הלימודים ‭‬
  ‭‬מרכז ויניקוט שם לו למטרה להעמיק את הידע התיאורטי והקליני של מטפלים העוסקים בטיפול באוריינטציה פסיכואנליטית, וללוות את התפתחותם המקצועית. תכנית הבסיס בפסיכותרפיה מאפשרת הזדמנות לפגוש את רוחב היריעה ואת עושרה של החשיבה הפסיכואנליטית. תוכנית ׳מפת-דרכים׳ מחויבת לתת לתלמידים תמונת מצב רחבה ועדכנית של החשיבה הפסיכואנליטית במאה ה-21 על זרמיה השונים, מתוכה יוכל כל אחד לגלות את הנתיב הייחודי לו בהתפתחותו המקצועית.
  יושם דגש על לימוד יסודי ואיטי בקבוצות קטנות,על מנת להרחיב את יכולת העבודה של המטפל במצבים טיפוליים קשים.
  תוכנית הלימודים הינה בת שלוש שנים, ומורכבת מסמינרים תיאורטיים, סמינרים קליניים (קבוצות הדרכה), סדנאות בחירה תיאורטיות והדרכה אישית.
  התכנית מציעה לתלמידים (פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים) העומדים לפני בחינת ההתמחות ליווי בתהליך כתיבת המקרה לבחינה. הליווי יכלול השתתפות בקורס שנתי על כתיבה פסיכואנליטית ובסדנה של מספר מפגשים שתותאם לצרכי הבחינה.
  קבוצות ההדרכה תהיינה קטנות וישתתפו בהן עד שישה תלמידים לקבוצה.
  כל תלמיד נדרש להחזיק לפחות שלושה טיפולים פעילים במקביל לאורך שנות הלימודים.

  התוכנית מוכרת ע"י הפ"י כהשתלמות מקצועית.

  • התכנית מציעה לתלמידיה קורס לכתיבה קלינית המקנה ליווי לפסיכולוגים ולפסיכיאטריים העומדים בפני בחינת התמחות, ולתהליך כתיבת עבודת הסיום בתכנית.

  • לתלמידי התוכנית גישה חופשית לכל כתבי ויניקוט באנגלית, ולמאות כותרים עדכניים בoxford clinical psychology

  *קליניקת מרכז ויניקוט בישראל:
  במסגרת הלימודים בתכנית תשולב קליניקה שתציע טיפול בעלויות מופחתות. תלמידי התכנית שיהיו מעוניינים בכך יוכלו להשתלב במערך הטיפולי ולקבל מטופלים בקליניקות שלהם.

  ‭‬

  לימודי המשך לבוגרי ׳מפת-דרכים׳:‭‬
  בוגרי התוכנית יוכלו להמשיך ללמוד במרכז ויניקוט ב:
  - להגיש מועמדות למסלול ללימודים מתקדמים ברוח החשיבה הוויניקוטיאנית והעצמאית בפסיכואנליזה. - תכנית 'גישות': לימודי המשך דו שבועיים במתכונת מודולרית

  אוכלוסיית‭ ‬היעד ‭‬
  1. פסיכולוגים קליניים מומחים או מתמחים (לאחר שנה לפחות בהתמחות)
  2. עובדים סוציאליים בעלי תואר שני במגמה קלינית (ברה"נ), בעלי נסיון של שנתיים לפחות בפסיכותרפיה בהיקף של חצי משרה במוסדות מוכרים להתמחות בפסיכיאטריה או בפסיכולוגיה קלינית או במוסדות ברה״נ המוכרים ע״י משרד הבריאות.
  3. פסיכיאטרים מומחים או מתמחים לאחר שנת התמחות אחת לפחות
  4. פסיכולוגים חינוכיים, התפתחותיים, שיקומיים ורפואיים, וקרמינולוגיים קליניים אשר עבדו בהיקף של חצי משרה בתחומם לפחות שנתיים
  ועסקו במתן טיפולים פרטניים ארוכי טווח בגישה פסיכודינמית תחת הדרכה של מדריך בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית.
  אלה שטרם השלימו תקופה של שנתיים במתן טיפולים דינמיים במוסדות ברה"נ יכולים להגיש מועמדות
  אך קבלתם לתוכנית תחייב השלמת התנסות זו, בכפוף להנחיות התוכנית. ‭‬

  מכל המועמדים נדרשת התנסות בטיפול אישי באוריינטציה פסיכודינמית למשך שנה לפחות במועד ההרשמה.

  לרשימת המוסדות המאושרים להתמחות בבריאות הנפש לחצ/י כאן

  הדרכה אישית
  ‭‬
  התלמידים יידרשו להיות בהדרכה אישית שבועית לאורך שלוש שנות הלימודים. בחירת המדריך תהיה בתאום עם הסגל וכל הדרכה תמשך שנה וחצי כך שכל תלמיד יודרך ע״י שני מדריכים במהלך ההכשרה. סה״כ 120 שעות הדרכה.
  בסיום כל הדרכה, יוגש סיכום טיפול למדריך, ובסיום הלימודים, תוגש עבודת גמר.

  תעודת גמר‬
  הדרישות לקבלת תעודת גמר:
  1. השתתפות לפחות ב-75% מהשיעורים ומההדרכות הקבוצתיות
  2. החזקה של לפחות שלושה טיפולים פעילים במקביל, לאורך שנות הלימודים
  3. קבלת הדרכה אישית שבועית לאורך שלוש שנות הלימודים
  4. הגשת עבודות סיום שנה
  5. הגשת עבודת גמר, המכילה תיאור מקרה ודיון תיאורטי
  לעומדים בדרישות תוענק תעודת סיום לימודים בתוכנית תלת שנתית ללימודי תעודה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית של מרכז ויניקוט בישראל.
  התעודה מוכרת ע"י האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה והאגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
  *במקרה של יציאה לחופשת לידה במהלך הלימודים בתוכנית, על התלמידה לעמוד ב- תקנון השלמות וחוסרים במהלך חופשת לידה.
  *במקרים חריגים, המרכז שומר לעצמו את הזכות להפסיק לימודיו של תלמיד, על פי שיקול דעת הנהלת התכנית וועדת ההיגוי.

  פורום קליני-תיאורטי ייחודי לאנשי המרכז
  מספר‭ ‬פעמים‭ ‬בשנה‭"‬ל,‬ יתקיים‭ ‬מפגש‭ ‬משותף‭ ‬של‭ ‬תלמידי‭ ‬המרכז, בוגריו ומדריכיו, בכל התוכניות. מפגשים אלה יוקדשו לדיון בסוגיות טכניות ותיאורטיות בטיפול, ולהיכרות מקרוב עם עבודתם של תלמידים, מדריכים ומורים במרכז. מטרת הפורום ליצור בית מקצועי מתמשך לאנשי המרכז-סגל, תלמידים ובוגרים‭.‬

  יום הלימודים
  יום ד', בין השעות 16:00-21:00

  מקום‭ ‬הלימודים‬
  תיכונט‭'‬, רחוב‭ ‬שושנה‭ ‬פרסיץ‭ ‬3‭ ‬תל‭-‬אביב. לדרכי הגעה למרכז לחץ כאן

 •  לצפייה במערכת השעות של התוכנית  לחץ כאן

  * ייתכנו שינויים במהלך השנה, מומלץ לעקוב באופן שוטף *

  שנה א

  ‬שורשי הטיפול הפסיכואנליטי- פרויד ד"ר שרון שטרית

  פרויד מגלה, ממשיג ובונה תיאוריה על נפש האדם. בסמינר, נכיר את הנפש על פי פרויד - מה המבנים המאפיינים אותה, העקרונות המנהלים אותה, הכוחות הפועלים בה וכו׳. בהקשר זה נדבר על מושגים כמו עיקרון המציאות ועיקרון העונג, דחף החיים ודחף המוות, נרקיסיזם ראשוני ועוד. כמו כן, מתוך הקריאה בכתביו של פרויד ננסח את מאפייניה הייחודים של ההקשבה הפסיכואנליטית והטיפול הפסיכואנליטי. נעקוב אחר האופן בו פרויד מנסח את התנאים המאפשרים הקשבה ללא מודע, נדון במושגים כמו הקשב המרחף וכלל האסוציאציות החופשיות. נכיר את סימני הההיכר של הלא מודע, כיצד הוא מתגלה ומהם חוקי השפה שלו. נדון במושגים בסיסיים כמו העברה, פירוש, סימפטום, working through ונרקיסיזם. הקורס ינוע בין התיאוריה לפרקטיקה, אופן זה של למידה יאפשר היכרות חיה עם המושגים התאורטיים ויאפשר לראות עד כמה רלוונטיים הטקסטים הפרוידיאנים להקשבה הפסיכואנליטית העכשווית.

   

  יסודות הטיפול הפסיכואנליטי‭‬ הדס רייזפלד עינת

  הקורס יעסוק באבני היסוד של הטיפול הפסיכואנליטי כפי שנוסחו ע"י זיגמונד פרויד לפני כמאה שנה, תוך התחקות אחר התפתחויות בכתיבה הפסיכואנליטית שלאחריו (אוגדן, קולטארט, בולס, ג'וזף, קינודוז, בס, קרפי, סטיינר ובריטון ומיטשל).
  נכיר מושגים מרכזיים כמו הלא מודע וביטוייו (אסוציאציות חופשיות, חלומות), עמדה טיפולית, סטינג וחוזה טיפולי, העברה והעברה נגדית, פירוש, ועוד. נתבונן במושגים הללו מתוך זיקה אל הקליניקה ואל חדר הטיפולים, ונחשוב על שאלות וסוגיות עמן אנו מתמודדים בעבודתנו הטיפולית.

   

  התיאוריה הקליינאנית מיכל זלינגר

  קורס זה יעסוק ברעיונות מרכזיים שפיתחו קליין וממשיכיה. נעמוד על משמעות העבודה עם פנטזיות לא-מודעות, שקליין פיתחה בעבודתה עם ילדים רכים בשנים, דבר שאיפשר את הבנתה בדבר חשיבותם המכרעת של יחסי אובייקט. נתמקד בהכרות עם העמדה הסכיזו-פרנואידית והעמדה הדיכאונית כשתי מערכות של חרדות, הגנות ויחסי אובייקט המקיימות ביניהן יחסי גומלין בכל שעה טיפולית ולאורך כל החיים. נלמד על יחסה של קליין להרסנות ותוקפנות על ההבדלים ביניהן ועל נגזרותיהן השונות, ונדגים את הערך הרב שהיא מעניקה לאהבה והישרדותה דרך מושג התיקון והיכולת להכרת תודה.

   

  מלאני‭ ‬קליין‭ ‬וממשיכיה‭ ‬‮—‬‭ ‬יסודות‭ ‬הטכניקה‭ ‬הטיפולית חמוטל ענר ברוק

  בקורס נלמד על האופן בו התאוריה הקלייניאנית מיושמת בעבודה הטיפולית. נראה כיצד הטכניקה, שהלכה והתפתחה במהלך השנים, מקנה כלים להפיכת הלא מודע למודע, ומאפשרת תובנה ופירוש היכולים לעשות שינוי בעוצמות החרדה ובתפיסות המוטעות של המטופל, ולקדם שינוי נפשי. בכתיבה של קליין ושל ממשיכיה קיים דגש קליני משמעותי - במאמרים ישנם תיאורי מקרה מפורטים, המעגנים את החשיבה התיאורטית. נקרא מאמרים קליניים של מלאני קליין, בטי ג'וזף, חנה סגל, ג'ון שטיינר, אירמה ברנמן-פיק, ואחרים. דרכם נלמד על האופן בו המושגים הבסיסיים בתאוריה הקלייניאנית (כגון פירושי ההעברה ככלי מרכזי בעבודה, הבנת ההעברה כסיטואציה טוטאלית, הפנטזיה הלא מודעת, אובייקטים מופנמים, הזדהות השלכתית, קנאה וצרות עין) באים לידי ביטוי חי בטיפול. נשתמש בדוגמאות קליניות שיביאו המשתתפים על מנת לתרגל ביחד את העבודה עם פוקוס על ההעברה והעברה-הנגדית כמקור המרכזי לאינפורמציה על המטופל.

   

  שנה ב

  מצבים מנטליים ראשונים רות שגיא

  תקציר

   

  פסיכופתולוגיה בחדר הטיפול: מתיאוריה למעשה ד"ר אפרת שדך

  המסורת הפסיכואנליטית מציעה פרספקטיבות שונות להבנת הפסיכופתולוגיה, החל בפרויד, שהדגיש את הקשר בין הנורמאלי לרציונאלי, ועד מודלים שראו את מקור הפתולוגיה דווקא בשליטה מופרזת של העולם הרציונאלי בחיי הנפש. לדוגמא, המודל של בולאס ומושג ה"נורמוטי". בקורס נבחן מודלים שונים של נורמאליות ושל פסיכופתולוגיה, וננסה להבין כיצד הם משפיעים על תפיסתנו את המתרחש בטיפול. לצורך זה נתבונן בתהליכים המורכבים המתרחשים במהלך ההתפתחות המוקדמת, ובקשר בינם לבין המאפיינים המייחדים בהמשך הדרך את המצבים האוטיסטיים, הפסיכוטיים, הגבוליים והנוירוטיים. נתבונן בחרדות הקיומיות הראשוניות העומדות בבסיס המצבים הפסיכוטיים והאוטיסטיים, כפי שמופיעים בכתביהם של ויניקוט וטסטין. נתייחס לאופן שבו פועלים במצבים הגבוליים מנגנונים הגנתיים של פיצול, השלכה והזדהות השלכתית, כפי שתוארו על ידי קליין, אוגדן וביון, ואיך מצבים אלה נתפסים מנקודת מבטן של גישות העוסקות במנטליזציה. ננסה להבין איך מאפיינים אלה באים לידי ביטוי בקליניקה, בקשר הטיפולי עם המטופל הנמצא איתנו בחדר.

   

  קוהוט ופסיכולוגיית העצמי ד"ר גיא אור

  תקציר יעודכן בהקדם

   

  התפתחות רגשית מוקדמת בבריאות וכשליה, בתורתו של ד.וו. ויניקוט רבקה יצחק

  בקורס נקרא יחד קריאה קרובה במאמרים של ויניקוט. דרכם נפגוש את החדשנות והמקוריות של הגותו וכמה מרעיונותיו המהפכניים. נכיר את "המקום בו אנו חיים", מרחב נפשי שלישי שויניקוט הוסיף על מציאות פנימית ומציאות חיצונית, מרחב המחולל אשליה בריאה, משחק ויצירתיות ראשונית. נתבונן על רעיון הסביבה כאינהרנטית ליחיד, ואמת וכזב בחיי הנפש. נחשוב על דרך עבודתו של ויניקוט ועל מושגים שיצר וניסח המעבירים את מוקד ההקשבה והטיפול מעיסוק במבנה הנפש ומאיזורי הדחף והקונפליקט לתהליכי כינון ההוויה הראשיתית וכינון העצמי, לחוויתי ולסוביקטיבי. נבחן את השפעותיהם של הצלחה ושל כשל בהתאמה לצרכים ראשוניים של התינוק על ההתפתחות ונדון במשמעויותיהם למצב הטיפולי. נחבר את ההבנות התיאורטיות לדוגמאות מעבודתו הקלינית של ויניקוט המוצגת במאמריו ולכאלו שיביאו המשתתפים ואציג אני.

   

  שנה ג

  קוהוט ופסיכולוגיית העצמי ‭ ‬ ד"ר גיא אור

  תקציר יעודכן בהקדם

   

  הכרות עם חשיבתו של ביון – תיאוריה וקליניקה יעל מגל

  מטרת הקורס היא לאפשר הכרות קרובה עם מושגים חשובים בהתפתחות החשיבה של ביון, תוך כדי חיבורם אל הקליניקה והמעשה הטיפולי. במפגשים נקרא יחד, קריאה קרובת-טקסט, בשלושת המאמרים האחרונים המקובצים בספר 'במחשבה שניה' (1967): 'על היהירות', 'התקפות על חיבורים' ו'תיאוריה של החשיבה'. דרכם נוכל לחוות מקרוב את המעבר בין קליניקה ותיאוריה ואת השינוי המפציע בהתפתחות החשיבה הפסיכואנליטית כולה. ניעזר בכותבים נוספים ובמחשבות המתעוררות בקבוצה, בכדי להתוודע למושגים: הזדהות השלכתית כתקשורת, אובייקט חוסם, פונקציית אלפא, מיכל/מוכל ועוד.

   

  הקורס מפוצל:
  הגישה ההתייחסותית- 8 מפגשים (אורן סול)
  פרויד בדיעבד- 7 מפגשים (הנרי שור)

  תקציר יעודכן בהקדם

   

  התיאוריה של הטכניקה בחשיבתו של ויניקוט ד"ר מאיר שטיינבוק‭

  מתוך יסודות החשיבה הפרוידיאנית והקלייניאנית, מצמיח מסעו האישי של ויניקוט יצירה פסיכואנליטית מקורית הנובעת מן הקליניקה הפסיכואנליטית ומן הניסיון העצום שרכש כרופא ילדים. נכיר את מושגי היסוד: 'אובייקט מעבר', 'משחקיות', 'רגרסיה לתלות', 'שימוש באובייקט', 'יצירתיות', 'פחד מהתמוטטות' ועוד. ננסה לארגן אותם לכלל תפיסה תיאורטית המותאמת באופן ייחודי לאנשים שהשבר בנפשם מוקדם ביותר. נחבור למסע המשותף של המטופל והמטפל לקראת הגברת תחושת הקיום והממשות כאדם בעולם ונתייחס לצרכים שעולים בטיפול כזה המאתגרים מאוד את החשיבה והמעשה הקליניים השגורים.

   

  משפת הטיפול לשפה הכתובה – כתיבת מקרה (קורס בחירה) דפנה גולדנברג‭

  כתיבה המנסה להמשיג תהליך טיפולי, הינה חלק חיוני בהתפתחותנו המקצועית כמטפלים. בקורס נלווה את התהליכים הרבים הכרוכים בתהליך של כתיבה על טיפול. נעסוק בשאלות כלליות על המעבר משפה דבורה לשפה כתובה, בחששות הקשורים בחשיפת המטופל והמטפל, ובבחירת המטופל עליו כותבים. הקורס ילווה את מבנה העבודה – נחשוב יחד על כתיבת המפגשים הראשונים, הרקע, האבחנה הדינאמית, מהלך הטיפול (איך מחלקים את הטיפול לתקופות שונות תוך מחשבה על השינויים שהתאפשרו בתוכן), ודיון תיאורטי. נקרא יחד מאמרים בנושא ונשתמש בדוגמאות קליניות כתובות של המשתתפים. הקורס יכלול 9 שעורים במהלך השנה בימי רביעי, בשעות 14:30-15:45, ושני מרתונים של 4 שעות שיתקיימו בחודש יולי, לאחר שתסתיימנה הסדנאות, בשעות 15:00-19:00. תאריכי השיעורים: 4.11.20, 18.11.20, 2.12.20, 30.12.20, 13.1.21, 3.3.21, 7.4.21, 12.5.21, 2.6.21. תאריכי המרתונים: 7.7.21, 14.7.21

  .

   פירוט קורסים שנה א' בקובץ PDF  לחץ כאן

   פירוט קורסים שנה ב' בקובץ PDF  לחץ כאן

   פירוט קורסים שנה ג' בקובץ PDF  לחץ כאן

 • ההרשמה לשנה"ל תשפ"א הסתיימה.

  לטופס הרשמה לתכנית לחצ/י כאן

  לצפייה בפלייר התכנית לשנה"ל תשפ"א לחצ/י כאן

  בכל שאלה ניתן לפנות בכתב למזכירות המרכז:
  info@winnicottisrael.com

  טפסי הרשמה:
  • דמי ההרשמה הינם בסך 300 ₪, התשלום מקוון באשראי. דמי ההרשמה לא יוחזרו במקרה של אי-קבלה לתכנית ואינם חלק משכר הלימוד השנתי.
  • כמו כן יש לצרף את המסמכים הבאים:
  1. קו"ח מקצועיים סטנדרטיים
  2. קורות חיים אישיים מפורטים(2-4 עמודים ברווח כפול) - הכוונה פה אינה לקורות חיים מקצועיים, אלא לסיפור החיים האישי, בהתבוננות רגשית על צמתים חשובים ומשמעותיים, הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית, שהשפיעו על התפתחותך ועל מי שהפכת להיות.
  3. שתי המלצות של מדריכים שתישלחנה על ידם ישירות למזכירות מרכז ויניקוט בישראל (במייל)
  • באחריות הנרשמ/ת לוודא שההמלצות הגיעו למזכירות המרכז.
  4. תעודות, כולל תעודת התמחות (לפסיכולוגים קליניים ופסיכיאטריים)
  5. אשור עבודה במסגרת מוכרת של בריאות הנפש (לעובדים סוציאליים)
  6. תמונת פנים סרוקה, צבעונית וברורה, ללא משקפי שמש.


  המועמדים העומדים בתנאי הקבלה יזומנו לראיון.
  ועדת הקבלה אינה מתחייבת לקבל או לזמן לראיונות את כל המועמדים, ומיון המועמדים ייערך לפי שיקול דעתה.
  ההרשמה תסתיים ב-30.04.20 .

  שכר לימוד לשנה"ל תש"פ
  שכר הלימוד בתכנית 'מפת דרכים': 11,000 ש"ח כולל מע"מ.

  ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי, או באמצעות המחאות ב-4 תשלומים שווים
  לתאריכים: 15.8.20, 15.12.20, 15.2.21, 15.4.21.‬‬‬‬‬
  או בשמונה תשלומים שווים
  בתאריכים חודשיים עוקבים החל מ-15.8.20 ועד ל-15.3.21.

  התשלום הינו עבור כל שנת הלימודים ויש להסדירו עד 15.8.20.

  במועד ההודעה על הקבלה ללימודים, על הנרשם להעביר מקדמה ע"ס 1000 ש"ח, על חשבון שכה"ל, לשריון מקומו.
  מקדמה זו לא תוחזר.
  ההדרכה האישית תשולם ישירות למדריך. עלות שעת הדרכה הינה 250 ₪ .

  יעוץ וליווי‭‬
  לכל שנתון יהיה יועץ (טיוטור) שילווה אותו לאורך שנת הלימודים.
  לפני ההרשמה ניתן להתייעץ עם כל אחד ממרכזי התוכנית.


 • מורי סדנאות הבחירה

  ארליך שמואל פרופ'
  גרזי שמואל
  דרור-שיבר תמי
  וייס מיכה ד"ר
  טורקניץ' ידידה
  טריאסט יוסי ד"ר
  לוינגר תמי
  נירנבלט ליאון
  ספינזי יניב ד"ר
  שחר אביגיל
  שטיינבוק סמדר
  שלהב שלמה

  מדריכים קבוצתיים

  אדלשטיין עמית
  אליאלי-להבי שני
  לירון-בורנפלד אורנה
  נירנבלט-בניטה רחל
  הלר חנן
  וינברג רותי
  מגל יעל
  פורת גולי
  קומורניק אייל
  קירש-גולדשטאוב יעל
  קרחי מירי
  שפירא רוני

  מורי התוכנית

  ביינארט מומי ד"ר
  ברמן עמנואל פרופ'
  ברנט אילן ד"ר
  גולדנברג דפנה
  זלינגר מיכל
  יצחק רבקה
  מגל יעל
  ענר-ברוק חמוטל
  שדך אפרת ד"ר
  רייזפלד-עינת הדס
  שומן ענת
  שטיינבוק מאיר ד"ר
  שטיינבוק סמדר
  שטרית שרון ד"ר

  מדריכים אישיים

  אבן דלית
  אדלשטיין עמית*
  אור גיא ד"ר
  איגר דני
  אייזן צביה*
  אייל אמנון
  איתן דפנה*
  אסיף מיקי
  בן-אשר דשאוני שלי*
  בניטה מיכאל
  בניטה-נירנבלט רחל
  ברונו רתם*
  בר אתי
  בר נעמי
  בר-שדה נעמה*
  ברודסקי-אראל הילית ד"ר
  ברמן אבי
  ברמן עמנואל פרופ'
  ברנט אילן ד"ר
  ברנע מרינה*
  ברעם-שרף ענת
  ברקן אהובה
  גוטליב-ניר תמי
  גוטליב ריקי
  גוטמן-אבנר נטע ד"ר*
  גולדשמידט אורה*
  גורביץ חיותה
  גוריון מיכי*
  גיא פנינה
  גיל דרורית*
  גלט דינה*
  גסטהלטר בעז
  גראור יעל
  גרזי שמואל
  גרסטנהבר נורית ד"ר
  דישון לימור
  דנציגר אירית
  דרור-שיבר תמי*
  דשא יעל ד"ר*
  הוכוולד-חן אורלי
  הלר חנן*
  המאירי-ולדרסקי עירית*
  הראל לילך
  הראל פומפי*
  הרר-בלוך עדי*
  ויינברג עינת
  וינברג רותי*
  וייס מיכה
  זוהר יעל
  זבירין יעל*
  זכרין רותי
  זלינגר מיכל
  זרצקי יוליה
  חשמונאי רות*
  טורקינץ ידידה*
  טמיר יוסי*
  טפר מיכל
  טרבס אילן ד"ר
  יופה-ינקלוביץ' נאוה*
  ינאי-מלאך חווה
  יפה נאוה
  יצחק רבקה
  ירקוני מירב*
  כהן חזי*
  כהן-ארזי צילי
  כהן-בינו יעל
  להבי-אליאלי שני*
  לובלינסקי אירית*
  לוינגר תמי
  ליפשיץ יעל*
  לירון-בורנפלד אורנה
  לרמן-שוורצמן איריס*
  מאיר יעל
  מגל יעל
  מוהבן-אגסי ליאורה
  מילר יואל*
  מן גבריאלה ד"ר
  ממן מיר
  מעוז דורית ד"ר*
  מרודס סלין
  מרכוס דינה*
  נגר רויטל
  נוטקביץ' אבי ד"ר
  נחום אילה
  נירנבלט ליאון
  סגל קובי ד"ר*
  סגל רות*
  סמנה רועי
  ססלר נירה
  עובדיה גלעד*
  עוזיאלי מיכל*
  עזריה-כהן ענת*
  ענר-ברוק חמוטל
  ערב אירית
  ערן דפנה*
  פורמן שאול*
  פורת גולי
  פורת-פלג הילה*
  פטרן מיקי*
  פולבר ג'ראר*
  פניני תמי
  פרנקל יהודה ד"ר
  צדוק טסה*
  צלנר דבורה*
  קדם-אסולין נחמה*
  קומורניק אייל
  קומר מאיה
  קורמן רות
  קוק דפנה*
  קיטרון דויד
  קירש-גולדשטאוב יעל
  קלוש-יגל יפעת*
  קלייפלד דניה*
  קמפינסקי-שוייצר הדר*
  קפלן קרן
  קרחי מירי
  ראובן מירב*
  רוזנפלד-דר רחל
  רידל מיכל
  ריק מיכל
  שגיא רותי
  שדה-הרוש אפרת
  שדך אפרת ד"ר
  שול אהובה*
  שומן ענת
  שור אורנה
  שור נילי
  שטיינבוק מאיר ד"ר
  שטיינבוק סמדר*
  שטרית שרון ד"ר
  שיקלר חגי
  שלום-קורנהאוזר אנדראה*
  שלוש ממי (מאיר)
  שפירא רוני*
  שרי אורית
  שריג עירית
  תמיר-אורון טלי*
  *הדרכה גם על טיפול בילדים

 • * ייתכנו שינויים במהלך השנה, מומלץ לעקוב באופן שוטף *

  שנה א

  תרומתו של פרנצי פרופ' עמנואל ברמן (סדנת חורף כיתתית שנה א')

  בפגישות שנקיים נעסוק בשנדור פרנצי (1873-1933), תלמידו, מטופלו וידידו הקרוב של פרויד, שבהדרגה פילס דרך עצמאית. מול הדגש ששם פרויד על מרכזיות הדחפים והפנטזיות, התמקד פרנצי בהשפעת ההורים המציאותיים ובאימפקט של חוויות טראומטיות; מול ההנחה של פרויד שהפירוש והתובנה הם שמסייעים בטיפול, הדגיש פרנצי את חוויית הקשר הטיפולי. נבדוק את ההשערה שהפסיכואנליזה בת-זמננו היא פרי הדיאלוג בין פרויד לפרנצי, יותר מאשר פרי השפעתו של פרויד בלבד. נתמקד בתרומתו של פרנצי להבנת התהליך הטיפולי והדינמיקה של יחסי מטפל-מטופל, ובדרך בה בישרה עבודתו כיוונים אנליטיים בני זמננו המדגישים חוויה רגשית משותפת כגורם מרכזי (ויניקוט, קוהוט, גישות אינטרסובייקטיביות).
  הדגש בסדנה יהיה על דיון משותף על בסיס של קריאה (כל חומר הקריאה הינו בעברית).

  ׳השימוש׳ במטפל – בחינה מחדש ד"ר יוסי טריאסט(סדנת קיץ שנה א')

  הסדנה בוחנת בראיה-בדיעבד את רעיון 'השימוש באובייקט׳ (המטפל) של ויניקוט על רקע התפיסה הדיאלקטית של יחסי סובייקט-אובייקט. זוהי סדנה קלינית-תיאורטית. מוקדה הקליני בניתוח מצבי ׳תקיעות׳ ו׳פריצות-דרך׳ בטיפול (התלמידים יתבקשו להביא ווינייטות קליניות).
  מבחינה תיאורטית תעסוק הסדנה בזיהוי ה׳שימושים׳ השונים שמציעים המודלים התיאורטיים הקלאסיים שהציבה הפסיכואנליזה במהלך התפתחותה. נקודת ההתכנסות היא בחינת ההשלכות הקליניות של ההתבוננות התיאורטית המוצעת בקורס, על מעשה הטיפול האנליטי בעת הזאת.

  תסביך אדיפוס – גילויו וגילגוליו חנן הלר (סדנת קיץ שנה א')

  פרויד ראה בתסביך האדיפלי 'תסביך הגרעין' בכל נוירוזה: "לכל יצור אנושי חדש מוצבת המשימה להתגבר על תסביך אדיפוס" (1905). בקורס נעסוק בהתפתחות הרעיון האדיפלי, החל מהשאלתו מהמיתוס והמשגתו כשלב התפתחותי אצל פרויד דרך פיתוחו בידי כותבים מאוחרים, כמבנה ראשוני שקשור לנפרדות ולעיצוב דפוסי התקשרות ויחסי אובייקט. נקרא מאמרים מזרמים פסיכואנליטים שונים, ונבחן את חיוניות השימוש ברעיון זה בקליניקה היום.

   

  שנה ב

  העברה נגדית כמצפן/הקשבה לדיאלוג הלא מודע תמי דרור שיבר (סדנת חורף שנה ב')

  בעוד אנו רגילים לדון באובייקטים המופנמים של המטופל, בהגנותיו, בדרמה האדיפלית שלו ועוד, חשוב לזכור שכל אלה מתקיימים גם בעולמו הפנימי של המטפל. בסדנה נתבונן באופן בו הם באים לידי ביטוי בחדר הטיפולים וננסה להאזין לתדרים נוספים, כגון: מהו הדיאלוג הלא-מודע בין המטופל והמטפל? באיזה רגעים נכנסים לזירה גם האובייקטים הרעים של המטפל וצובעים אף הם את מה שקורה בחדר? האם רק המטופל מפצל ומשליך חלקים שלו אל תוך המטפל, או שגם המטפל משליך חלקים שלו אל תוך המטופל? בסדנה נלמד כיצד להקשיב להעברה הנגדית ולהשתמש בה כבמצפן, העשוי לסייע לנו למצוא את הדרך ברגעים לא פשוטים בטיפול. נתבונן באופן שבו ההעברה וההעברה-הנגדית נשזרות זו בזו כבמארג שתי וערב וננסה לחשוב , דרך פריזמה זו, מה משתחזר בין המטפל והמטופל בחדר.

  פסיכופתולוגיה וקולנוע ד"ר יניב ספינזי (סדנת חורף שנה ב)

  הסמינר יעסוק בניתוח תיאורי מקרה מהמחלקה הסגורה תוך דיון בחומרים תיאורטיים ובסרטי קולנוע. בסדנה, נבחן ונדון בסוגים של תחלואה פסיכיאטרית קשה, ובחוויה הייחודית שעבודה עם מטופלים הסובלים מתחלואה זו מייצרת אצל המטפל. ע"י שיתוף פעיל בחוויה, ננסה יחד להבין לעומק את הקליניקה שמובילה אנשים לאשפוז במחלקה הסגורה. בסדנה אבחן את התפקיד של האשפוז הפסיכיאטרי בטיפול בחולי זה, מגבלותיו, הקשיים והאפשרויות הייחודיות אותן הוא מציע למטופל במצבים אלו. לסדנה מומלץ להתכונן ע"י קריאת החומרים וצפייה בסרטים הרלוונטים.

   

  שנה ג

  מרחב הטיפול בין החזקה להכלה‭ ‬ ידידה טורקניץ (סדנת חורף שנה ג)

  החזקה והכלה שכיחים בשיח הפסיכואנליטי, אך לעיתים קרובות הם אינם מובנים או שמתבלבלים ביניהם. בסדנא נתייחס לשני המושגים כנקודות מבט שונות ומשלימות על הטיפול הפסיכואנליטי. המושג החזקה נובע מעולם דימויים ויניקוטיאני, ומעלה תמונה של אם, המערסלת תינוק בזרועותיה. נלמד על החזקה כפונקציה, שתפקידה לשמר את רציפות הקיום של התינוק מעבר לזמן (אוגדן) ולאסוף את חלקיו השונים של הסובייקט המתהווה. המושג הכלה, הפונקציה של מכל/מוכל שטבע ביון, מעוררת דימוי של אם, המחזיקה את תינוקה במיינד שלה. הרעיון של מכל/מוכל מבטא קשר בין חוויות רגשיות, שטרם נרשמו בנפש, לבין האפשרות לעבד, לעכל ולחלום אותן. נתחקה אחרי שורשי המושגים, באמצעות הבנת ההיסטוריה והרקע התיאורטי שבו התפתחו. נקרא יחד קטעים ממאמרו של אוגדן "על החזקה והכלה, הוייה וחלימה" (ת.ה אוגדן, על אי היכולת לחלום) ומשם נצא לטקסטים רלוונטיים של ויניקוט ושל ביון. נשתמש בוינייטות קליניות של המשתתפים ונתייחס לחומר שנלמד בקורסים במרכז כדי ליצור אינטגרציה והעמקה בחומר כך שנוכל לשחק בו ולחלום אותו.

  תפיסת הנרקיסיזם אצל קוהוט כבסיס למושג העצמי ולאמפתיה שלמה שלהב (סדנת חורף שנה ג)

  הסדנה תעסוק בשינוי העמוק שהציע קוהוט באופן הבנת הנרקיסיזם, מתפיסתו כשלב מוקדם בהתפתחות הדחפית בתיאוריה הקלאסית, להצבתו כציר מרכזי ומתמשך בהתפתחות הנפש. נעסוק במושג העצמי שהתפתח מתוך תפיסת הנרקיסיזם כרעיון המוביל שינוי מהותי בהבנת הפסיכולוגיה האנושית. נראה כיצד מושג העצמי ותפיסת הנרקיסיזם מאפשרים העמקה מהותית של ההבנה האמפתית בקליניקה.

   

  סדנאות קיץ שנים ב'+ג'

  מוצעות ארבע סדנאות פתוחות, כך שהתלמידים יצטרכו לדרג מ 1 עד 4 ואנו נשתדל להגיע לאופטימום של הענות לבקשות שיתפרס בשני הקייצים.


  הפרעות אכילה בהתבוננות פסיכואנליטית תמי לוינגר

  הפרעות אכילה הינן הפרעות פסיכוסומטיות שבהן הגוף מדבר את ה״אין מילים״ של הנפש. הטיפול מחייב טיפול משולב הן בגוף (handling) והן בנפש (holding). בסדנא יינתן מבוא קצר להפרעות אכילה והאתגר של הטיפול הדינמי. נקרא כיצד ניתן להתמודד עם סטינג מאד ברור שאמור לתת מענה לאקוטיות הגופנית והפסיכיאטרית, ובו זמנית לאפשר מרחב לטיפול הדינמי אנליטי. נתבונן במושגים כטראומה ודיסוציאציה, מיכל-מוכל, עיכול נפשי, no-entry, רעב לקשר, תלות- נפרדות כפי שהובנו ע״י תאורטיקנים שונים בהתייחסותם להפרעות אכילה מתוך דוגמאות קליניות מהספרות האנליטית ומחדר הטיפולים.

  קריאה בכתבי דונלד מלצר רותי וינברג ‭

  הסדנא תאפשר הכרות עם כתביו של דונלד מלצר, תאורטיקן שהושפע מאוד מכתביהם של קליין וביון. יובהרו מושגים שלו על המימדיות של הנפש, הזדהות חודרנית והפנטזיה של התינוקות המתים העומדת בבסיס הפרוורסיה.

  .

  הסטינג אצל ויניקוט יעל קירש ‭

  "יש להבין שעקרונות היסוד של האנליזה מקובלים עלי, וכי מה שאני מנסה לעשות הוא ללכת בעקבות העקרונות שהתווה פרויד, שהם בעיני התשתית לכל עבודתינו" כך כותב ויניקוט במאמרו 'חשיבות מסגרת הטיפול בהיענות לרגרסיה בפסיכואנליזה' והוא ממשיך וכותב: "אולם במקרים מסויימים מתברר לבסוף- או אפילו מלכתחילה- שהמסגרת הטיפולית והשמירה על מסגרת זו חשובות לא פחות מאופן ההתמודדות עם החומר" (עמ' 188). תפיסתו הטיפולית המהפכנית והרדיקלית של ויניקוט הכתיבה גם תפיסות חדשות לגבי העמדה הטיפולית והעבודה עם המסגרת הטיפולית. לצד זאת, בכתיבתו הוא מקיים דיאלוג משמעותי עם התפיסה הקלאסית, מגלה נאמנות כלפיה, מחדש ומתווכח איתה בו זמנית. האם הצהרות הנאמנות שלו לפרויד הן מס שפתיים או שמדובר בניסיון כן לייצר רצף בחשיבה הפסיכואנליטית ולהבחין בין מצבי עצמי שונים הדורשים התמקמות טיפולית שונה? בסדנא נתבונן על החיבור בין ההתוויה הקלאסית של המסגרת הטיפולית (סטינג) לבין מושגי יסוד בחשיבתו של ויניקוט כמו: החזקה, מושקעות אימהית ראשונית, שנאה בהעברה הנגדית, מרחב מעברי ושימוש באובייקט. נחשוב ונבהיר כיצד התוויות אלה משרתות אלמנטים מרכזיים בתפיסה טיפולית זו ולבסוף נלמד על השינויים בתפיסת המסגרת במצבים של רגרסיה בטיפול.

  .

  מבט נוסף על מרחב הביניים – חדר הטיפול, הראי והגוף כיסודות לתקשורת טיפולית במרחב אסטטי תמי פולק ‭

  מרחב הביניים, או המרחב הפוטנציאלי, הם מושגים שהפכו למרכזיים בחשיבה הפסיכואנליטית הודות להמשגה שהציע עבורם וויניקוט. במרחב זה מתאפשרים יחסים של הדדיות ובריאה הדדית בין מאפיינים שבמפות תיאורטיות אחרות נתפסית כמנוגדים. הפנים והחוץ, הקיים והנברא, האובייקטיבי והסובייקטיבי אינם מקיימים ביניהם יחסים של 'או-או' אלא נתפסים כרצף עמום של 'גם וגם'. בהגדרתו הויניקוטיאנית אפשרות קיומית זו נפתחת בפני הילד במהלך התפתחותו הודות לנכונותה האינטואיטיבית של האם לאפשר לו לו את האשליה המיטיבה כי הוא בורא את מה שכבר קיים. המרחב הפוטנציאלי, שתוצרו ההתפתחותי המובהק ביותר הוא חפץ המעבר, הוא הקרקע ממנה מתפתחת החוויה האסטטית-תרבותית בכללותה. לאור ההנחה של ויניקוט בדבר הקשר בין מרחב הביניים לחוויה האסטטית אציע הרחבה האפשרית של הבנת היחסים בין הגופני והנפשי, הממשי והמיוצג במסגרת ההתבוננות על הגוף ועל החומריות והארכיטקטורה של חדר הטיפול כעל מרחב ביניים, תוך הדגשת הפרספקטיבה האסטטית. בעזרת חומרים קליניים נדון ברלוונטיות של פרספקטיבה כזו לתקשורת הטיפולית הפרה-סימבולית.

  .

 • להורדת לוח ימי לימודים וחופשות לשנה"ל תשפ"א לחצ/י כאן