מסונף לאיגוד ויניקוט הבינלאומי International Winnicott Association IWA

שלוחת אילת
'מפת דרכים' – בי”ס לפסיכותרפיה ללימודי ליבה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית

וועדת‭ ‬היגוי‭ ‬וליווי‭ ‬אקדמי‭:‬ פרופ’‭ ‬עמנואל‭ ‬ברמן‭, ‬חיותה‭ ‬גורביץ’‭, ‬שרה‭ ‬קולקר‭, ‬מיכל‭ ‬ריק‭, ‬ד”ר‭ ‬מאיר‭ ‬שטיינבוק
רכזי התוכנית‭:‬ רחלי‭ ‬דר‭, ‬גילעד‭ ‬עובדיה,ד"ר שרון שטרית
אחראי ‬התוכנית: ד‭"‬ר‭ ‬מאיר‭ ‬שטיינבוק

CCF31122014_00012

 • תכנית הלימודים באילת לא תפתח בשנת הלימודים תשפ"א (2020-2021).

   לצפייה במערכת השעות של התוכנית  לחץ כאן

  * ייתכנו שינויים במערכת במהלך השנה, מומלץ לעקוב באופן שוטף *

  אוכלוסיית‭ ‬היעד ‭‬
  1. פסיכולוגים קליניים מומחים או מתמחים.
  (לאחר שנה לפחות בהתמחות במוסד מוכר להתמחות בפסיכולוגיה קלינית).
  2. עובדים סוציאליים בעלי תואר שני במגמה קלינית (ברה"נ), בעלי נסיון של שלוש שנים לפחות.
  בפסיכותרפיה בהיקף של חצי משרה במוסדות מוכרים להתמחות בפסיכיאטריה או בפסיכולוגיה קלינית.
  3. פסיכיאטרים מומחים או מתמחים לאחר שנת התמחות אחת לפחות.
  4. פסיכולוגים שיקומיים, רפואיים, התפתחותיים וחינוכיים, וקרימינולוגים קליניים, אשר עונים על הקריטריונים הבאים:
  * עבדו, לאחר סיום התמחותם, לפחות שלוש שנים בהיקף של חצי משרה ומעלה, במוסד מוכר להתמחות בתחום התמחותם.
  * ערכו לפחות שלושה טיפולים ארוכי טווח (של שנתיים לפחות) באוריינטציה פסיכודינמית תחת הדרכה של מדריך בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית.
  5. מטפלים באמנויות ובהבעה (אמנות חזותית, תנועה, מוזיקה, דרמה, ביבליותרפיה) בעלי תואר מ.א במקצועם, שסיימו את לימודיהם לפני שלוש שנים לפחות. יידרשו ניסיון קליני מוכח ומשמעותי בטיפולים מתמשכים, מלווה בהדרכה, וכן ניסיון של שנתיים בבריאות הנפש.

  מכל המועמדים נדרשת פסיכותרפיה אישית באוריינטציה פסיכודינמית של לפחות שנה במועד ההרשמה.

  תוכנית הלימודים ‭‬
  מטרת התוכנית היא להעמיק את הידע התיאורטי והקליני של מטפלים צעירים העוסקים בטיפול באוריינטציה פסיכואנליטית, וללוות את התפתחותם המקצועית. תוכנית בסיס בפסיכותרפיה היא תחנה משמעותית בתהליך ההתפתחות של המטפל, ובה קיימת הזדמנות אמיתית לפגוש את רוחב היריעה ואת עושרה של החשיבה הפסיכואנליטית על זרמיה השונים. ב-2014 נפתחה במרכז ויניקוט במסגרת בי"ס לפסיכותרפיה תוכנית 'מפת-דרכים'. שמה של התוכנית מבטא את מחויבותו של המרכז ליצור עבור התלמידים תוכנית אשר תיתן תמונת מצב רחבה ועדכנית של החשיבה הפסיכואנליטית במאה ה-21, מתוכה יוכל כל אחד לגלות את הנתיב הייחודי לו בהתפתחותו המקצועית. דגש יושם על לימוד יסודי ואיטי על מנת להרחיב את יכולת העבודה של המטפל במצבים טיפוליים קשים.

  תהליך הקבלה ‭‬
  1. יש להוריד טפסים מהאתר או להשתמש בטפסים המצורפים בזאת, ולשלחם לכתובת המצוינת בתחתית העמוד, עד ל-15.10.16
  2. מועמדים מתאימים שירשמו כנדרש, יוזמנו לראיון אישי במרכז ויניקוט, בהתאם לתהליך הקבלה המקובל.
  3. עם הודעה על הקבלה, יש להסדיר את התשלום כפי שמפורט בהמשך.

  מבנה התוכנית ‭‬
  תוכנית הלימודים הינה בת שלוש שנים, ומורכבת משני סמינרים תיאורטיים, וסמינר קליני (קבוצת הדרכה) בכל סימסטר (סכ"ה 18 לאורך התוכנית), סדנאות תיאורטיות והדרכה אישית.

  הדרכה אישית ‭‬
  התלמידים יידרשו להיות בהדרכה אישית שבועית לאורך שלוש שנות הלימודים, תינתן אפשרות להיות בהדרכה עם שניים או עם שלושה מדריכים. כל הדרכה תימשך לפחות שנה. סה"כ 120 שעות.. בסיום כל הדרכה, יוגש סיכום טיפול למדריך, ובסיום הלימודים תוגש עבודת גמר.

  תעודת גמר ‭‬
  הדרישות לקבלת תעודת גמר:
  - השתתפות לפחות ב-%75 מהשיעורים ומההדרכות הקבוצתיות
  - החזקה של לפחות שלושה טיפולים פעילים במקביל, לאורך שנות הלימודים
  - קבלת הדרכה אישית שבועית לאורך שלוש שנות הלימודים
  - הגשת עבודות סיום שנה
  - הגשת עבודת גמר, המכילה תיאור מקרה ודיון תיאורטי לעומדים בדרישות תוענק תעודת סיום לימודים בתוכנית בסיס תלת שנתית ללימודי תעודה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית של מרכז ויניקוט בישראל.
  התעודה מוכרת ע"י האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה והאגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.

  *במקרים חריגים, המרכז שומר לעצמו את הזכות להפסיק לימודיו של תלמיד, על פי שיקול דעת הנהלת התכנית וועדת ההיגוי.

  תוכנית הלימודים ‭‬
  פורום קליני-תיאורטי ייחודי לאנשי מרכז ויניקוט (יתקיים באיזור המרכז) ‭‬
  מספר פעמים בשנה יתקיימו מפגשים משותפים לכל תלמידי המרכז בוגריו ומדריכיו, בכל התוכניות. מפגשים אלה יוקדשו לדיון בסוגיות טכניות ותיאורטיות בטיפול, ולהיכרות מקרוב עם עבודתם של תלמידים, מדריכים ומורים במרכז. מטרת הפורום ליצור בית מקצועי מתמשך לאנשי מרכז ויניקוט - סגל, תלמידים ובוגרים.

  יום הלימודים ‭‬
  יום ד', בין השעות 16:00-19:30 ילמדו הסמינרים התיאורטיים
  בהתאם למספר הנרשמים, יקבע מקום ומועד הסמינרים הקליניים: האחד בתחנה הפסיכולוגית ביטבתה והשני ביום שלישי באילת. הסמינרים הקליניים יתחילו עם תחילת הלימודים ב-4.1.17 וימשכו עד סוף יולי, למעט פסח ושבועות [28 מפגשים)

 •  לצפייה במערכת השעות של התוכנית  לחץ כאן

  קוסים תיאורטיים

  שנה א

  ‬שורשי הטיפול הפסיכואנליטי – פרויד ד"ר שרון שטרית 

  במהלך הקורס נקרא בכתביו של פרויד ובאמצעותם ננסח את מאפייניה הייחודים של ההקשבה הפסיכואנליטית והטיפול הפסיכואנליטי. נעקוב אחר האופן בו מנסח פרויד את התנאים המאפשרים הקשבה ללא מודע, נדון במושגים כמו הקשב המרחף וכלל האסוציאציות החופשיות. נכיר את סימני הההיכר של הלא מודע, כיצד הוא מתגלה ומהם חוקי השפה שלו. נדון במושגים בסיסיים כמו העברה, פירוש, סימפטום, working through ונרקיסיזם. הקורס ינוע בין התיאוריה לפרקטיקה, בין מושגים תיאורטיים לדוגמאות קליניות. אופן זה של למידה יאפשר היכרות חיה עם המושגים התאורטיים ויאפשר לראות עד כמה רלוונטיים הטקסטים הפרוידיאנים להקשבה הפסיכואנליטית העכשווית.

  * ‭‬יסודות הטיפול הפסיכואנליטי רותי קורמן

  נכיר דרך זווית ראיה רחבה את מושגי המפתח של הטיפול הפסיכודינמי \ פסיכואנליטי. נשאל במה הוא שונה משיטות טיפול אחרות ומהם עקרונותיו מעבר לתיאוריה ספציפית. נכיר את אופיו דרך מושגיו הקלאסיים וכן דרך מעקב אחר השתנות המושגים הללו לאורך השנים: סטינג ועמדה טיפולית, חוזה טיפולי, פרשנות ותובנה, העברה והעברה נגדית, התנגדות, החזקה, אמפתיה והכלה, הזדהות השלכתית, רגרסיה ושימוש בחלומות. בקורס נקרא חומר ביבליוגרפי שיפורסם בהמשך וננסה להרבות בדוגמאות קליניות משל כותבי המאמרים ומשתתפי הקורס.

   

  מצבים מנטלים ראשוניים רות שגיא

  נדון במצבים מנטליים ראשוניים אשר לא עברו תהליך של ייצוג ב - mind, ולפיכך נותרו כ"חורים" במארג הנפשי. תהליך המנטליזציה מתרחש בהתפתחות המוקדמת בתוך המרקם העדין של מטריצת אם – תינוק, ומאפשר בניית תשתית אינטגרטיבית של גוף-נפש. הפרעה בתהליך זה יוצרת "חסך בנפשיות" (מקדוגל) המתבטאת בהוויה של מוות רגשי וריקנות, התקיימות נעדרת תחושת ממשות ומשמעות, הצפה של חרדות הכחדה, קושי בהכלה ובוויסות רגשיים ודיבור באמצעות שפת הגוף. נעסוק במאפייניה של העמדה הטיפולית הנדרשת מן המטפל במצבים אלה, אשר קוראת לו לחפש אחר נוכחות טיפולית מתאימה, שתאפשר נגיעה באזורי ה"חורים הנפשיים" כדי להתמירם לאירועים נפשיים חווייתיים בעלי ייצוג ומשמעות.

   

  מלאני קליין – תאוריה ופרקטיקה  ורד נבו

  “אם פרויד עזר לנו לגלות את הילד בתוכנו, קליין עוזרת לנו לגלות את התינוק שבילד.” אימרה מפורסמת זו נוגעת בתרומתה התאורטית והקלינית של מלאני קליין. נתרכז במהלך הקורס בהכרות עם אבני היסוד התאורטיות שפיתחה, ובעקרונות העבודה והטכניקה הטיפולית הנובעים מהמשגותיה, כפי שהורחבו ופותחו על ידי ממשיכיה. נעזר בדוגמאות קליניות מחומר הקריאה ומנסיונם של המשתתפים.

  שנה ב

  ‬פסיכופתולוגיה בחדר הטיפול: מתיאוריה למעשה ד"ר אפרת שד"ך

  המסורת הפסיכואנליטית מציעה פרספקטיבות שונות להבנת הפסיכופתולוגיה, החל בפרויד, שהדגיש את הקשר בין הנורמאלי לרציונאלי, ועד מודלים שראו את מקור הפתולוגיה דווקא בשליטה מופרזת של העולם הרציונאלי בחיי הנפש, כפי שמתבטאים, למשל, במושג "הנורמוטי" של בולאס. בקורס נבחן מודלים שונים של נורמאליות ושל פסיכופתולוגיה, וננסה להבין כיצד הם משפיעים על תפיסתנו את המתרחש בטיפול. לצורך זה נתבונן בתהליכים המורכבים המתרחשים במהלך ההתפתחות המוקדמת, ובקשר בינם לבין המאפיינים המייחדים בהמשך הדרך את המצבים האוטיסטיים, הפסיכוטיים, הגבוליים והנוירוטיים. נתבונן בחרדות הקיומיות הראשוניות העומדות בבסיס המצבים הפסיכוטיים והאוטיסטיים, כפי שמופיעים בכתביהם של ויניקוט וטסטין. נתייחס לאופן שבו פועלים במצבים הגבוליים מנגנונים הגנתיים של פיצול, השלכה והזדהות השלכתית, כפי שתוארו על ידי קליין, אוגדן וביון, ואיך מצבים אלה נתפסים מנקודת מבטן של גישות העוסקות במנטליזציה. ננסה להבין איך מאפיינים אלה באים לידי ביטוי בקליניקה, בקשר הטיפולי עם המטופל הנמצא איתנו בחדר.

   

  מבוא להגותו של ויניקוט דוד קיטרון

  דונלד ויניקוט, מייסד הקבוצה העצמאית בפסיכואנליזה הבריטית, הודרך על ידי מלאני קליין ועבר אנליזה באוריינטציה קלייניאנית. אמנם ויניקוט הושפע מקליין רבות אך עם זאת לא נמנע גם מ"לסטות" מדרכה ולפתח הבנות תיאורטיות וקליניות משלו. הבנות אלו, ששאבו גם מנסיונו הממושך כרופא ילדים, שמו דגש רב על השפעת הסביבה (ההורית) החיצונית ולא רק על זו הפנימית. בסמינר זה נקרא על ויניקוט ואת ויניקוט בנסיון ללמוד על גישתו הייחודית: טקסטים של אדם פיליפס, מרגרט ליטל ותומס אוגדן יפתחו לנו צוהרים "פסיליטטיביים" לתורתו. במאמרים של ויניקוט עצמו "נשתמש" ו"נשחק" על מנת לנסות ולהבין כיצד הסביבה המאפשרת חיונית לצמיחתו של העצמי וכדי לבחון מהן הסכנות הטמונות בחסך סביבתי מוקדם. כמו כן נכיר עקרונות טיפוליים מרכזיים בתורתו ובמיוחד "החזקה, "פונקצית המראה" ו"תסוגה לתלות". בקריאה נשלב גם הדרכה על טיפולים שיוצגו על ידי המשתתפים.

   

  העברה והעברה נגדית רתם ברונו

  העברה והעברה נגדית הן מאבני היסוד של הטכניקה הפסיכואנליטית. פרויד גילה את תופעת ההעברה במקרה ומעולם לא חדל להדגיש עד כמה מוזרה היתה הופעתה הפתאומית. חצי מאה מאוחר יותר החלו לכתוב ולחקור באפן שיטתי את תופעת ההעברה הנגדית. היחס של כל מטפל לתופעות אלה, מבטא יותר מכל דבר אחר את עמדתו הטיפולית ואת מכלול תפיסותיו בנוגע לטיפול, לדינמיקה שלו ולטקטיקה שלו. בקורס זה נעקוב אחר התפתחות התיאוריה, נקרא מאמרים של תאורטיקנים שונים, נבחן את ההבדלים בינהם ונחקור את המשמעות שיש להבדלים אלה בחדר הטיפול. כמו כן נדון גם במושג הזדהות השלכתית, כפיתוח מרכזי משלים בהתפתחות הטכניקה הפסיכואנליטית, במיוחד כפי שהובן על ידי ביון דרך רעיונותיו על המיכל והמוכל. נביא דוגמאות מהקליניקה ונתייחס גם להעברה והעברה נגדית בטיפול בילדים בעלי הפרעות קשות במיוחד.

   

  ויניקוט – יסודות התיאוריה והטכניקה ד"ר מאיר שטינבוק

  מתוך יסודות החשיבה הפרוידיאנית והקלייניאנית, מצמיח מסעו האישי של ויניקוט יצירה פסיכואנליטית מקורית הנובעת מן הקליניקה הפסיכואנליטית ומן הניסיון העצום שרכש כרופא ילדים. נכיר את מושגי היסוד: 'אובייקט מעבר', 'משחקיות', 'רגרסיה לתלות', 'שימוש באובייקט', 'יצירתיות', 'פחד מהתמוטטות' ועוד. ננסה לארגן אותם לכלל תפיסה תיאורטית המותאמת באופן ייחודי לאנשים שהשבר בנפשם מוקדם ביותר. נחבור למסע המשותף של המטופל והמטפל לקראת הגברת תחושת הקיום והממשות כאדם בעולם ונתייחס לצרכים שעולים בטיפול כזה המאתגרים מאוד את החשיבה והמעשה הקליניים השגורים.

  שנה ג

  ממשיכי ויניקוט – דמויות מרכזיות בזרם העצמאי הבריטי למעשה רועי סמנה

  בקורס זה נסקור את התפתחות הזרם העצמאי בפסיכואנליזה, תוך כדי התעכבות על תרומותיהם של תיאורטיקנים בולטים מתוך הקבוצה. כתביהם של הוגים חשובים כמו באלינט, מרגרט ליטל, מריון מילנר, מסעוד חאן, פיירברן ובולאס ישמשו לנו צוהר להבנה של סוגיות קליניות משמעותיות כגון מקום הסביבה בהתפתחות, רעיון הרגרסיה, היחס להעברה והעברה נגדית, חלומות ויצירתיות ויאפשרו לנו לחשוב ולהרגיש את רוחה של הקבוצה העצמאית.

   

  התיאוריה ויסודות הטכניקה הטיפולית של הגישה ההתייחסותית דורון ויינשטוק

  בקורס יילמדו מושגי יסוד בחשיבה ההתייחסותית בפסיכואנליזה, גישה שבחלקה מייצגת חשיבה ביקורתית על פסיכואנליזה קלאסית ובמקביל בעלת תרומה ייחודית משלה לחשיבה. במוקד הקורס ההבנה שפסיכואנליזה היא תהליך של 'שני אנשים' (two person psychology), והאופן בו תפיסה זו מצריכה עיון וחשיבה מחודשים על מושגים מרכזיים בתיאוריה הפסיכואנליטית. הקורס יסקור כיצד מושגים בסיסיים כמו הלא-מודע, העברה והעברה נגדית, טכניקה טיפולית מקבלים משמעות והבנה שונה במסגרת זו. התיאורטיקנים המרכזיים שילמדו הם מיטשל, בנג׳מין, ארון, הריס, דימן ועוד.

   

  העצמי בפסיכואנליזה

  סמדר שטיינבוק

  העצמי הוא מושג מרכזי בפסיכואנליזה, ממנו נגזרים רעיונות תיאורטיים ונקודות מבט טיפוליות. בסמינר נתחקה אחר גלגוליו של ה'עצמי' בכתביהם של פרויד, באלינט, ויניקוט, קוהוט, אייגן, דניאל סטרן, מיטשל ואחרים. נעמיק את ההכרות עם מושגים כמו האינקומוניקדו, העצמי האמיתי והעצמי הכוזב, העצמי המנץ, אמונה וסביבה, וכן עם מושגים מרכזיים מתוך 'פסיכולוגית העצמי' כמו: אמפטיה וזולתעצמי. מתוך קריאה ומתוך דיון בדוגמאות קליניות שתובאנה על ידי המשתתפים, ננסה להתייחס למשמעויות הטיפוליות שעולות מתוך התבוננות על המצב הטיפולי כמצע של צמיחה לעצמי המתהווה.

   

  מפגש גישות – מטפלים מגישות שונות מתייחסים לטיפול במטופל הקשה יהודית טריאסט

  הקורס יהווה הזדמנות למפגש וחקירה משותפים הן של חומרים קליניים של המשתתפים, והן של תאור מקרה מן הספרות, לאור גישות תאורטיות מרכזיות שונות. בנוסף יתאפשר מפגש חי עם מטפלים בכירים המחזיקים בגישות שונות להרחיב ולהעמיק את הלמידה המשותפת.

 • הרשמה לשנה"ל תשע"ח

  > להורדת טפסי הרשמה לתוכנית לחץ כאן

  או לפנות בכתב למזכירות המרכז:
  מרכז ויניקוט בישראל
  ת.ד. 200099, תל אביב, מיקוד: 6120002
  טלפון: 052-6641066
  כתובת דוא"ל: info@winnicottisrael.com

  שכר לימוד
  שכר הלימוד בתוכנית הוא 10,000 ₪ + מע"מ
  (סה"כ 11,700 ₪ כולל מע"מ לכל שנת לימודים)
  את שכה"ל ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי, עד 8 תשלומים ללא ריבית
  (לביצוע התשלום יש להתקשר למזכירות המרכז בטלפון 052-66441066)
  או באמצעות המחאות אותם יש לשלוח לכתובת:
  ת.ד. 20099, תל אביב, מיקוד 6120002


  - בארבעה תשלומים שוים של 2,500 ₪ + מע"מ (סה"כ 2,925 ₪ כל תשלום)
  לתאריכים: 15.11.16 ,15.1.17 ,15.3.17 ,15.5.17

  - בשמונה תשלומים שוים של 1,250 ₪ + מע"מ (סה"כ 1,462.5 ₪ כל תשלום)
  לתאריכים חודשיים עוקבים החל מ-15.11.16 ועד ל-15.6.17

  התשלום הינו עבור כל שנת הלימודים ויש להסדירו עד 15.11.16

  במועד ההודעה על הקבלה ללימודים, על הנרשם להעביר מקדמה ע"ס 1000 ₪ על חשבון שכה"ל, לשריון מקומו.
  מקדמה זו לא תוחזר. תלמיד אשר שילם שכר לימוד שנתי כנדרש, והודיע על ביטול הרשמתו עד 3 שבועות לפני פתיחת שנה"ל, יקבל החזר שכה"ל.
  מעבר לתאריך זה ועד 6 שבועות לתוך שנת הלימודים, יקבל החזר שכה"ל בניכוי %50 משכה"ל של סמסטר א'.
  סכום של 300 ₪ בגין דמי הרשמה, ייגבו מאוחר יותר במידה ותימצא מועמד לזימון לראיון. סכום זה לא יוחזר.
 • מדריכים קבוצתיים ואישיים‭‬
  אשר יהודית
  בניטה מיכאל
  גינתון רונית
  דר רחלי
  עובדיה גילעד
  קורמן רותי

  מורים‭‬
  ברונו רתם
  וינשטוק דורון
  טריאסט יהודית
  נבו ורד
  ד״ר שדך אפרת
  סמנה רועי
  קורמן רות
  קיטרון דוד
  שגיא רות
  ד"ר שטיינבוק מאיר
  שטיינבוק סמדר
  ד"ר שטרית שרון