מסונף לאיגוד ויניקוט הבינלאומי International Winnicott Association IWA

'מפת דרכים'-בי"ס לפסיכותרפיה ללימודי תעודה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית 

וועדת היגוי וליווי אקדמי: פרופ' עמנואל ברמן, חיותה גורביץ', שרה קולקר, מיכל ריק, ד"ר מאיר שטיינבוק
צוות ניהול התוכנית וועדת קבלה:  רות ויינברג, מיכל זלינגר, אורנה לירון-בורנפלד,יעל מגל, סמדר שטיינבוק,
ד"ר שרון שטרית
ליווי התוכנית: ד"ר מאיר שטיינבוק

CCF31122014_00012

 • לצפייה במערכת שעות של התוכנית  לחץ כאן

  * ייתכנו שינויים במערכת במהלך השנה, מומלץ לעקוב באופן שוטף *

  תוכנית הלימודים ‭‬
  ‭‬מרכז ויניקוט שם לו למטרה להעמיק את הידע התיאורטי והקליני של מטפלים העוסקים בטיפול באוריינטציה פסיכואנליטית, וללוות את התפתחותם המקצועית. תוכנית הבסיס בפסיכותרפיה מאפשרת הזדמנות לפגוש את רוחב היריעה ואת עושרה של החשיבה הפסיכואנליטית. תוכנית ׳מפת-דרכים׳ מחוייבת לתת לתמידים תמונת מצב רחבה ועדכנית של החשיבה הפסיכואנליטית במאה ה-21 על זרמיה השונים, מתוכה יוכל כל אחד לגלות את הנתיב הייחודי לו בהתפתחותו המקצועית.
  יושם דגש על לימוד יסודי ואיטי בקבוצות קטנות,על מנת להרחיב את יכולת העבודה של המטפל במצבים טיפוליים קשים.
  תוכנית הלימודים הינה בת שלוש שנים, ומורכבת מסמינרים תיאורטיים, סמינרים קליניים (קבוצות הדרכה), סדנאות בחירה תיאורטיות והדרכה אישית.
  התכנית מציעה לתלמידים (פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים) העומדים לפני בחינת ההתמחות ליווי בתהליך כתיבת המקרה לבחינה. הליווי יכלול השתתפות בקורס שנתי על כתיבה פסיכואנליטית ובסדנה של מספר מפגשים שתותאם לצרכי הבחינה.
  קבוצות ההדרכה תהיינה קטנות וישתתפו בהן עד שישה תלמידים לקבוצה.
  כל תלמיד נדרש להחזיק לפחות שלושה טיפולים פעילים במקביל לאורך שנות הלימודים.

  *קליניקת מרכז ויניקוט בישראל: השנה במסגרת הלימודים בתכנית תשולב קליניקה שתציע טיפול בעלויות מופחתות. תלמידי התכנית שיהיו מעוניינים בכך יוכלו להשתלב במערך הטיפולי ולקבל מטופלים בקליניקות שלהם. ‭‬

  לימודי המשך לבוגרי ׳מפת-דרכים׳:‭‬
  בוגרי התוכנית יוכלו להמשיך ללמוד במרכז ויניקוט ב:
  - בוגרי התכנית יוכלו להמשיך ללמוד במרכז ויניקוט בתכנית המשך ללימודים מתקדמים בפסיכותרפיה ויניקוטיאנית לילדים ונוער.
  - להגיש מועמדות למסלול ללימודים מתקדמים ברוח החשיבה הוויניקוטיאנית והעצמאית בפסיכואנליזה.

  אוכלוסיית‭ ‬היעד ‭‬
  1. פסיכולוגים קליניים מומחים או מתמחים (לאחר שנה לפחות בהתמחות)
  2. עובדים סוציאליים בעלי תואר שני במגמה קלינית (ברה"נ), בעלי נסיון של שלוש שנים לפחות בפסיכותרפיה בהיקף של חצי משרה במוסדות מוכרים להתמחות בפסיכיאטריה או בפסיכולוגיה קלינית או במוסדות ברה״נ המוכרים ע״י משרד הבריאות.
  3. פסיכיאטרים מומחים או מתמחים לאחר שנת התמחות אחת לפחות
  4. פסיכולוגים שיקומיים, רפואיים, התפתחותיים וחינוכיים, וקרימינולוגים קליניים, אשר עונים על הקריטריונים הבאים:
  *עבדו, לאחר סיום התמחותם, לפחות שלוש שנים בהיקף של חצי משרה ומעלה, במוסד מוכר להתמחות בתחום התמחותם.
  *ערכו לפחות שלושה טיפולים ארוכי טווח (של שנתיים לפחות) באוריינטציה פסיכודינמית תחת הדרכה של מדריך בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית‭‬

  מכל המועמדים נדרשת פסיכותרפיה אישית באוריינטציה פסיכודינמית של שנתיים, לפחות שנה במועד ההרשמה.

  הדרכה אישית
  ‭‬
  התלמידים יידרשו להיות בהדרכה אישית שבועית לאורך שלוש שנות הלימודים. בחירת המדריך תהיה בתאום עם הסגל וכל הדרכה תמשך שנה וחצי כך שכל תלמיד יודרך ע״י שני מדריכים במהלך ההכשרה. סה״כ 120 שעות הדרכה.
  בסיום כל הדרכה, יוגש סיכום טיפול למדריך, ובסיום הלימודים, תוגש עבודת גמר.

  תעודת גמר‬
  הדרישות לקבלת תעודת גמר:
  1. השתתפות לפחות ב-75% מהשיעורים ומההדרכות הקבוצתיות
  2. החזקה של לפחות שלושה טיפולים פעילים במקביל, לאורך שנות הלימודים
  3. קבלת הדרכה אישית שבועית לאורך שלוש שנות הלימודים
  4. הגשת עבודות סיום שנה
  5. הגשת עבודת גמר, המכילה תיאור מקרה ודיון תיאורטי
  לעומדים בדרישות תוענק תעודת סיום לימודים בתוכנית תלת שנתית ללימודי תעודה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית של מרכז ויניקוט בישראל.
  התעודה מוכרת ע"י האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה והאגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
  *במקרים חריגים, המרכז שומר לעצמו את הזכות להפסיק לימודיו של תלמיד, על פי שיקול דעת הנהלת התכנית וועדת ההיגוי.

  פורום קליני-תיאורטי ייחודי לאנשי המרכז
  מספר‭ ‬פעמים‭ ‬בשנה‭"‬ל,‬ יתקיים‭ ‬מפגש‭ ‬משותף‭ ‬של‭ ‬תלמידי‭ ‬המרכז, בוגריו ומדריכיו, בכל התוכניות. מפגשים אלה יוקדשו לדיון בסוגיות טכניות ותיאורטיות בטיפול, ולהיכרות מקרוב עם עבודתם של תלמידים, מדריכים ומורים במרכז. מטרת הפורום ליצור בית מקצועי מתמשך לאנשי המרכז-סגל, תלמידים ובוגרים‭.‬

  יום הלימודים
  יום ד', בין השעות 16:00-21:00

  מקום‭ ‬הלימודים‬
  תיכונט‭'‬, רחוב‭ ‬שושנה‭ ‬פרסיץ‭ ‬3‭ ‬תל‭-‬אביב. לדרכי הגעה למרכז לחץ כאן

 •  לצפייה במערכת השעות של התוכנית  לחץ כאן

  * ייתכנו שינויים במהלך השנה, מומלץ לעקוב באופן שוטף *

  שנה א

  ‬שורשי הטיפול הפסיכואנליטי- פרויד ד"ר שרון שטרית

  במהלך הקורס נקרא בכתביו של פרויד ובאמצעותם ננסח את מאפייניה הייחודים של ההקשבה הפסיכואנליטית והטיפול הפסיכואנליטי. נעקוב אחר האופן בו מנסח פרויד את התנאים המאפשרים הקשבה ללא מודע, נדון במושגים כמו הקשב המרחף וכלל האסוציאציות החופשיות. נכיר את סימני הההיכר של הלא מודע, כיצד הוא מתגלה ומהם חוקי השפה שלו. נדון במושגים בסיסיים כמו העברה, פירוש, סימפטום, working through ונרקיסיזם. הקורס ינוע בין התיאוריה לפרקטיקה, בין מושגים תיאורטיים לדוגמאות קליניות. אופן זה של למידה יאפשר היכרות חיה עם המושגים התאורטיים ויאפשר לראות עד כמה רלוונטיים הטקסטים הפרוידיאנים להקשבה הפסיכואנליטית העכשווית. במהלך הקורס יעביר פרופ' עמנואל ברמן ארבע פגישות בנושא תרומתו של פרנצי.   

  ‭‬יסודות הטיפול הפסיכואנליטי‭‬ הדס רייזפלד עינת

  הקורס יעסוק באבני היסוד של הטיפול הפסיכואנליטי כפי שנוסחו ע"י זיגמונד פרויד לפני כמאה שנה, תוך התחקות אחר התפתחויות בכתיבה הפסיכואנליטית שלאחריו. נכיר מושגים מרכזיים כמו הלא מודע וביטוייו (אסוציאציות חופשיות, חלומות), עמדה טיפולית, סטינג וחוזה טיפולי, העברה והעברה נגדית, פירוש, התנגדות ועוד. נתבונן במושגים הללו מתוך זיקה אל הקליניקה ואל חדר הטיפולים, ונחשוב על שאלות וסוגיות עמן אנו מתמודדים בעבודתנו הטיפולית.

   

  מלאני‭ ‬קליין‭ ‬וממשיכיה‭ ‬‮—‬‭ ‬היבטים‭ ‬תאורטיים מיכל‭ ‬זלינגר

  בקורס זה נעסוק באבני היסוד של התאוריה הקלייניאנית דרך קריאה בכתבי קליין וממשיכיה. נעמוד על המשמעות שהעניקה לעבודה עם פנטזיה לא-מודעת, שהגיעה לשיאה בעבודתה עם ילדים ואפשרה את הבנתה בדבר חשיבותם המכרעת של יחסי אובייקט. נתמקד בהכרות עם העמדה הסכיזופרנואידית והעמדה הדיכאונית כשתי מערכות של חרדות, הגנות ויחסי אובייקט המקיימות ביניהן יחסי גומלין לאורך החיים. נתייחס לתפיסתה של קליין את תסביך אדיפוס ואת הדגשיה המיוחדים ביחס לזוג ההורי ולהכרה הכרוכה בקיום נפרד של האובייקט. נעקוב אחרי התפתחות המושג הזדהות השלכתית מקליין דרך ממשיכיה ובפרט ביון וההשלכות הקליניות של התפתחות זו. נכיר את עמדתה של בטי ג'וזף ביחס להעברה כסיטואציה טוטאלית. נלמד על יחסה של קליין להרסנות ותוקפנות על ההבדלים ביניהן ועל נגזרותיהן השונות. נתייחס לצרות עין כמרכזית בהבנת הדינמיקה של צורות פתולוגיות שונות ונדגים את הערך הרב שהיא מעניקה לאהבה והישרדותה דרך מושג התיקון והיכולת להכרת תודה.

   

  מלאני‭ ‬קליין‭ ‬וממשיכיה‭ ‬‮—‬‭ ‬יסודות‭ ‬הטכניקה‭ ‬הטיפולית חמוטל ענר ברוק

  בקורס נלמד על האופן בו התאוריה הקלייניאנית מיושמת בעבודה הטיפולית. נראה כיצד הטכניקה, שהלכה והתפתחה במהלך השנים, מקנה כלים להפיכת הלא מודע למודע, ומאפשרת תובנה ופירוש היכולים לעשות שינוי בעוצמות החרדה ובתפיסות המוטעות של המטופל, ולקדם שינוי נפשי. בכתיבה של קליין ושל ממשיכיה קיים דגש קליני משמעותי - במאמרים ישנם תיאורי מקרה מפורטים, המעגנים את החשיבה התיאורטית. נקרא מאמרים קליניים של מלאני קליין, בטי ג'וזף, חנה סגל, שטיינר, ברנמן-פיק, ואחרים. דרכם נלמד על האופן בו המושגים הבסיסיים בתאוריה הקלייניאנית (כגון פירושי ההעברה ככלי מרכזי בעבודה, הבנת ההעברה כסיטואציה טוטאלית, הפנטזיה הלא מודעת, אובייקטים מופנמים, הזדהות השלכתית, קנאה וצרות עין) – באים לידי ביטוי חי בטיפול. נשתמש בדוגמאות קליניות שיביאו המשתתפים על מנת לתרגל ביחד את העבודה עם פוקוס על ההעברה והעברה-הנגדית כמקור המרכזי לאינפורמציה על המטופל.

   

  שנה ב

  ביון‭ ‬‮—‬‭ ‬פורץ‭ ‬דרך‭ ‬בחשיבה‭ ‬הפסיכואנליטית ד‭"‬ר‭ ‬אילן‭ ‬ברנט

  בקורס נעסוק בתפיסתו המקורית של ביון את הלא-מודע הרצפטיבי, תיאורית החשיבה ומחשבת החלימה שפיתח, דרך מושגים שיצר כגון: הזדהות השלכתית כתקשורת, פונקצית אלפא, Reverie והכלה. נבחן את המשמעויות הקליניות שיש לכך ביחס לאיכות ההקשבה והנוכחות של המטפל, תוך התמקדות בהפרעות קשות.

   

  מבוא להגותו של ויניקוט דוד קיטרון

  דונלד ויניקוט, מייסד הקבוצה העצמאית בפסיכואנליזה הבריטית, הודרך על ידי מלאני קליין ועבר אנליזה באוריינטציה קלייניאנית. אמנם ויניקוט הושפע מקליין רבות אך עם זאת לא נמנע גם מ"לסטות" מדרכה ולפתח הבנות תיאורטיות וקליניות משלו. הבנות אלו, ששאבו גם מנסיונו הממושך כרופא ילדים, שמו דגש רב על השפעת הסביבה (ההורית) החיצונית ולא רק על זו הפנימית. בסמינר זה נקרא על ויניקוט ואת ויניקוט בנסיון ללמוד על גישתו הייחודית: טקסטים של אדם פיליפס, מרגרט ליטל ותומס אוגדן יפתחו לנו צוהרים "פסיליטטיביים" לתורתו. במאמרים של ויניקוט עצמו "נשתמש" ו"נשחק" על מנת לנסות ולהבין כיצד הסביבה המאפשרת חיונית לצמיחתו של העצמי וכדי לבחון מהן הסכנות הטמונות בחסך סביבתי מוקדם. כמו כן נכיר עקרונות טיפוליים מרכזיים בתורתו ובמיוחד "החזקה, "פונקצית המראה" ו"תסוגה לתלות". בקריאה נשלב גם הדרכה על טיפולים שיוצגו על ידי המשתתפים.

   

  פסיכופתולוגיה בחדר הטיפול: מתיאוריה למעשה ד"ר אפרת שדך

  המסורת הפסיכואנליטית מציעה פרספקטיבות שונות להבנת הפסיכופתולוגיה, החל בפרויד, שהדגיש את הקשר בין הנורמאלי לרציונאלי, ועד מודלים שראו את מקור הפתולוגיה דווקא בשליטה מופרזת של העולם הרציונאלי בחיי הנפש, כפי שמתבטאים, למשל, במושג "הנורמוטי" של בולאס. בקורס נבחן מודלים שונים של נורמאליות ושל פסיכופתולוגיה, וננסה להבין כיצד הם משפיעים על תפיסתנו את המתרחש בטיפול. לצורך זה נתבונן בתהליכים המורכבים המתרחשים במהלך ההתפתחות המוקדמת, ובקשר בינם לבין המאפיינים המייחדים בהמשך הדרך את המצבים האוטיסטיים, הפסיכוטיים, הגבוליים והנוירוטיים. נתבונן בחרדות הקיומיות הראשוניות העומדות בבסיס המצבים הפסיכוטיים והאוטיסטיים, כפי שמופיעים בכתביהם של ויניקוט וטסטין. נתייחס לאופן שבו פועלים במצבים הגבוליים מנגנונים הגנתיים של פיצול, השלכה והזדהות השלכתית, כפי שתוארו על ידי קליין, אוגדן וביון, ואיך מצבים אלה נתפסים מנקודת מבטן של גישות העוסקות במנטליזציה. ננסה להבין איך מאפיינים אלה באים לידי ביטוי בקליניקה, בקשר הטיפולי עם המטופל הנמצא איתנו בחדר.

   

  התפתחות רגשית מוקדמת בבריאות וכשליה, בתורתו של ד.וו. ויניקוט רבקה יצחק

  יעודכן בקרוב.

   

  שנה ג

  ממשיכי‭ ‬ויניקוט‭ ‬‮—‬‭ ‬דמויות‭ ‬מרכזיות‭ ‬בזרם‭ ‬העצמאי‭ ‬הבריטי‭ ‬ עידית‭ ‬ברק‭ ‬מלמד

  הקורס יסקור את התפתחות הזרם העצמאי תוך כדי התעכבות על תרומותיהם של תיאורטיקנים בולטים מתוך הקבוצה. בעוד שעבודתו של וויניקוט, ההוגה הבולט ביותר בזרם העצמאי הבריטי, ידועה היטב, יש עניין רב גם בתרומותיהם של מחברים נוספים בקבוצה זו. החל מפאולה היימן, באלינט, מרגרט ליטל, מריון מילנר, מסעוד חאן, ועד בולאס ועוד. קבוצה זו החלה את דרכה בעת העימותים בין אנה פרויד ומלאני קליין, (אז כונתה הקבוצה האמצעית), אך בהמשך פיתחה גישה עצמאית משלה.נתבונן בסוגיות קליניות נבחרות המשקפות את רוח העצמאיים, כגון מקום הסביבה בהתפתחות, רעיון הרגרסיה, היחס להעברה והעברה נגדית, חלומות ויצירתיות.

   

  העצמי‭ ‬בפסיכואנליזה סמדר‭ ‬שטיינבוק

  נתחקה אחר הופעתו של ה"עצמי" כמושג וכנקודת מבט, החל מפרויד, דרך ויניקוט, באלינט, קוהוט, אייגן, שטרן, מיטשל ואחרים. נרחיב את ההיכרות עם מושגים מרכזיים מתוך תיאורית העצמי, כמו אמפטיה וזולתעצמי. נתייחס למשמעויות הטיפוליות שעולות מתוך התבוננות על הסיטואציה הטיפולית כמצע של צמיחה לעצמי המתהווה.

   

  התיאוריה‭ ‬ויסודות‭ ‬הטכניקה‭ ‬הטיפולית‭ ‬של‭ ‬הגישה‭ ‬ההתייחסותית ד‭"‬ר‭ ‬מומי‭ ‬בינארט

  בקורס יילמדו מושגי יסוד בחשיבה ההתייחסותית בפסיכואנליזה, גישה שבחלקה מייצגת חשיבה ביקורתית על פסיכואנליזה קלאסית ובמקביל בעלת תרומה ייחודית משלה לחשיבה. במוקד הקורס ההבנה שפסיכואנליזה היא תהליך של 'שני אנשים' (two person psychology), והאופן בו תפיסה זו מצריכה עיון וחשיבה מחודשים על מושגים מרכזיים בתיאוריה הפסיכואנליטית. הקורס יסקור כיצד מושגים בסיסיים כמו הלא-מודע, העברה והעברה נגדית, טכניקה טיפולית מקבלים משמעות והבנה שונה במסגרת זו. התיאורטיקנים המרכזיים שילמדו הם מיטשל, בנג׳מין, ארון, הריס, דימן ועוד.

   

  התיאוריה של הטכניקה בחשיבתו של ויניקוט מרכז - ד"ר מאיר שטיינבוק‭

  מתוך יסודות החשיבה הפרוידיאנית והקלייניאנית, מצמיח מסעו האישי של ויניקוט יצירה פסיכואנליטית מקורית הנובעת מן הקליניקה הפסיכואנליטית ומן הניסיון העצום שרכש כרופא ילדים. נכיר את מושגי היסוד: 'אובייקט מעבר', 'משחקיות', 'רגרסיה לתלות', 'שימוש באובייקט', 'יצירתיות', 'פחד מהתמוטטות' ועוד. ננסה לארגן אותם לכלל תפיסה תיאורטית המותאמת באופן ייחודי לאנשים שהשבר בנפשם מוקדם ביותר. נחבור למסע המשותף של המטופל והמטפל לקראת הגברת תחושת הקיום והממשות כאדם בעולם ונתייחס לצרכים שעולים בטיפול כזה המאתגרים מאוד את החשיבה והמעשה הקליניים השגורים."

  .

 • הרשמה לשנה"ל תשע"ט

  >להורדת טפסי הרשמה לתוכנית לחץ כאן

  או לפנות בכתב למזכירות המרכז:
  מרכז ויניקוט בישראל
  ת.ד. 1778, פרדס חנה, מיקוד: 3711701
  טלפקס: 04-8555-292
  דואר אלקטרוני: winnicottspace@gmail.com

  דמי ההרשמה 300 ₪.
  המועמדים העומדים בתנאי הקבלה יזומנו לראיון.
  ההרשמה תסתיים ב-15.4.18 .

  שכר לימוד לשנה"ל תשע"ט
  שכר הלימוד בתכנית 'מפת דרכים': 8,975 ש"ח + מע"מ (10,500 ש"ח כולל מע"מ)

  ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי, או באמצעות המחאות ב-4 תשלומים שווים של 2,244 ש"ח + מע"מ כל אחד (2,625 ש"ח כולל מע"מ)
  לתאריכים: 15.8.18, 15.12.18, 15.2.19, 15.4.19.‬‬‬‬‬
  או בשמונה תשלומים שווים של 1,122 ש"ח + מע"מ (1,313 ש"ח כולל מע"מ)
  בתאריכים חודשיים עוקבים החל מ-15.8.18 ועד ל-15.3.19.

  התשלום הינו עבור כל שנת הלימודים ויש להסדירו עד 15.8.18.

  במועד ההודעה על הקבלה ללימודים, על הנרשם להעביר מקדמה ע"ס 1000 ש"ח, על חשבון שכה"ל, לשריון מקומו.
  מקדמה זו לא תוחזר. תלמיד אשר שילם שכר לימוד שנתי כנדרש, והודיע על ביטול הרשמתו עד חודש לפני פתיחת שנה"ל, יקבל החזר שכה"ל.
  מעבר לתאריך זה ועד 6 שבועות לתוך שנת הלימודים, יקבל החזר שכה"ל בניכוי 50% משכה"ל של סמסטר א'.

  ההדרכה האישית תשולם ישירות למדריך.עלות שעת הדרכה הינה 250 ₪ .

  יעוץ וליווי‭‬
  לכל שנתון יהיה יועץ (טיוטור) שילווה אותו לאורך שנת הלימודים.
  לפני ההרשמה ניתן להתייעץ עם כל אחד ממרכזי התוכנית.


 • מורי סדנאות הבחירה

  אהרוני חגית
  ארליק שמואל פרופ'
  גמפל יולנדה פרופ'
  דורבן יהושע
  דרור- שיבר תמי
  וייס מיכה ד"ר
  טריאסט יוסי ד"ר
  נירנבלט ליאון
  קולקר שרה
  שחר אביגיל
  שטיינבוק סמדר

  מדריכים קבוצתיים

  אדלשטיין עמית
  אייזן צביה
  אליאלי-להבי שני
  לירון-בורנפלד אורנה
  נירנבלט-בניטה רחל
  הלר חנן
  קומורניק אייל
  קירש-גולדשטאוב יעל
  רייזפלד-עינת הדס
  ענת שומן
  שטרית שרון ד"ר
  שפירא רוני

  מורי התוכנית

  ביינארט מומי ד"ר
  ברמן עמנואל פרופ'
  ברנט אילן ד"ר
  ברק-מלמד עידית
  זלינגר מיכל
  מגל יעל
  ענר-ברוק חמוטל
  שדך אפרת ד"ר
  נוטקביץ' אבי ד"ר
  קיטרון דוד
  שטיינבוק מאיר ד"ר
  שטיינבוק סמדר
  שטרית שרון ד"ר

  מדריכים אישיים

  אבן דלית
  אדלשטיין עמית*
  אור גיא ד"ר
  איגר דני
  אייזן צביה*
  אייל אמנון
  איתן דפנה*
  בן-אשר דשאוני שלי*
  בניטה מיכאל
  בניטה-נירנבלט רחל
  ברונו רתם*
  בר אתי
  בר נעמי
  בר-שדה נעמה*
  ברודסקי-אראל הילית ד"ר
  ברמן אבי
  ברמן עמנואל פרופ'
  ברנט אילן ד"ר
  ברנע מרינה*
  ברעם-שרף ענת
  ברקן אהובה
  גוטליב-ניר תמי
  גוטליב ריקי
  גוטמן-אבנר נטע ד"ר*
  גולדשמידט אורה*
  גורביץ חיותה
  גוריון מיכי*
  גיא פנינה
  גיל דרורית*
  גלט דינה*
  גסטהלטר בעז
  גראור יעל
  גרזי שמואל
  גרסטנהבר נורית ד"ר
  דישון לימור
  דנציגר אירית
  דרור-שיבר תמי*
  דשא יעל ד"ר*
  הוכוולד-חן אורלי
  הלר חנן*
  המאירי-ולדרסקי עירית*
  הראל לילך
  הראל פומפי*
  הרר-בלוך עדי*
  ויינברג עינת
  וינברג רותי*
  וייס מיכה
  זוהר יעל
  זבירין יעל*
  זכרין רותי
  זלינגר מיכל
  זרצקי יוליה
  חשמונאי רות*
  טורקינץ ידידה*
  טמיר יוסי*
  טפר מיכל
  טרבס אילן ד"ר
  יופה-ינקלוביץ' נאוה*
  ינאי-מלאך חווה
  יפה נאוה
  יצחק רבקה
  ירקוני מירב*
  כהן חזי*
  כהן-ארזי צילי
  כהן-בינו יעל
  להבי-אליאלי שני*
  לובלינסקי אירית*
  לוינגר תמי
  ליפשיץ יעל*
  לירון-בורנפלד אורנה
  לרמן-שוורצמן איריס*
  מאיר יעל
  מגל יעל
  מוהבן-אגסי ליאורה
  מילר יואל*
  מן גבריאלה ד"ר
  ממן מיר
  מעוז דורית ד"ר*
  מרודס סלין
  מרכוס דינה*
  נגר רויטל
  נוטקביץ' אבי ד"ר
  נחום אילה
  נירנבלט ליאון
  סגל קובי ד"ר*
  סגל רות*
  סמנה רועי
  ססלר נירה
  עובדיה גלעד*
  עוזיאלי מיכל*
  עזריה-כהן ענת*
  ענר-ברוק חמוטל
  ערב אירית
  ערן דפנה*
  פורמן שאול*
  פורת גולי
  פורת-פלג הילה*
  פטרן מיקי*
  פולבר ג'ראר*
  פניני תמי
  פרנקל יהודה ד"ר
  צדוק טסה*
  צלנר דבורה*
  קדם-אסולין נחמה*
  קומורניק אייל
  קומר מאיה
  קורמן רות
  קיטרון דויד
  קירש-גולדשטאוב יעל
  קלוש-יגל יפעת*
  קלייפלד דניה*
  קמפינסקי-שוייצר הדר*
  קרחי מירי
  ראובן מירב*
  רוזנפלד-דר רחל
  רידל מיכל
  ריק מיכל
  שגיא רותי
  שדה-הרוש אפרת
  שדך אפרת ד"ר
  שול אהובה*
  שומן ענת
  שור אורנה
  שור נילי
  שטיינבוק מאיר ד"ר
  שטיינבוק סמדר*
  שטרית שרון ד"ר
  שיקלר חגי
  שלום-קורנהאוזר אנדראה*
  שלוש ממי (מאיר)
  שפירא רוני*
  שרי אורית
  שריג עירית
  תמיר-אורון טלי*
  *הדרכה גם על טיפול בילדים

 • יום ראשון של שנת הלימודים : 18.10.17
  חופשת חנוכה: 13+20.12.17
  יום לימודים אחרון בסמסטר א': 24.1.18
  שיעורי השלמה ומפגשי טיוטורינג: 31.1.18
  סדנה: 7+14.2.18
  יום לימודים ראשון בסמסטר ב': 21.2.18
  חופשת פסח: 4.4.18
  יום השואה: 11.4.18 (אין לימודים)
  יום הזיכרון:18.4.18 (אין לימודים)
  יום לימודים אחרון בסמסטר ב': 6.6.18
  שיעורי השלמה ומפגשי טיוטורינג: 13.6.18
 • יום ראשון של שנת הלימודים : 3.10.18
  חופשת חנוכה: 5.12.18
  יום לימודים אחרון בסמסטר א': 2.1.19
  שיעורי השלמה: 9.1.19
  סדנה: 16+23.1.19
  יום לימודים ראשון בסמסטר ב': 13.2.19
  חופשת פסח: 24.4.19
  יום השואה: 1.5.19 (אין לימודים)
  יום הזיכרון:8.5.19 (אין לימודים)
  יום לימודים אחרון בסמסטר ב': 12.6.19
  שיעורי השלמה: 12.6.19
  סדנה: 19+26.6.19
  *מועדי חמשת מפגשי הטיוטורינג יימסרו בהקדם
 • ‭‬מבע משולב ספרות ופסיכואנליזה – חומר למחשבה. חגית אהרוני

  בשני המפגשים של הסדנה אני מבקשת להציע מבט רב כיווני בין ספרות ופסיכואנליזה ושיטוט בין שתי מתודות אלו שמקיימות ביניהן יחסים עשירים ומורכבים. נקודת המוצא שלנו תהיה הטקסט הספרותי, וממנו נצא לתיאוריה הפסיכואנליטית ולדוגמאות קליניות. הקורס יתבסס על קריאה ספרותית, הכרות עם מושגים בתורת הספרות ומפגש בין אלה לבין תיאוריות פסיכואנליטיות. אני מקווה שהפואטיקה, הרטוריקה והתכנים הספרותיים יעשירו ויעמיקו את ההבנה והחוויה הפסיכולוגית שלנו. יותר מכול אני מקווה שנמצא הנאה בעצם הקריאה, החשיבה המשותפת והשיחה.


  ‭‬יסודות הפסיכואנליזה הקלאסית-מבט מקוצר על מחשבת פרויד פרופ' שמואל ארליך

  במסגרת המפגשים נתוודע ליסודות נבחרים של הפסיכואנליזה הקלאסית כפי שעוצבו ופותחו ע"י פרויד. נתייחס למספר מושגי יסוד שעליהם נבנה ונשען הבנין הפרוידיאני בהמשגתו את נפש האדם והטיפול הנפשי שנגזר מכך. נפתח את הדיונים מתוך קריאה של חומרים רלבנטיים.


  ‭‬שורשי החשיבה על טראומה ודיסוציאציה חיותה גורביץ

  על בסיס התפישה של טראומה התפתחותית ראשונית נקרא  בסדנה מאמרים מאוחרים של פרנצי. במידה ונספיק – נקרא גם קטעים מ'היומן הקליני', במקביל למאמרים של ויניקוט, תוך הבלטת הקרבה התיאורטית בין פרנצי ל-וויניקוט באשר לתפישתם את ההתפתחות התקינה והפתולוגית של העצמי וההשלכות הקליניות הנובעות מכך.


  ‭‬ההתייעצות התרפויטית בתוך התיאוריה הוויניקוטיאנית פרופ' יולנדה גמפל

  המטרה של הסדנה היא למסור מחקר קליני ופרספקטיבה מתודולוגית המתאפשרת התייעצות תרפויטית.
  בהתבסס על ספרו של ויניקוט Therapeutic Consultations in Child Psychiatry נגלה איך אבחנה דיאגנוסטית של ילד המופנה לטיפול יכולה להפוך להתערבות תרפויטית פורה. זה יכול להתרחש במסגרת ובדרך פעולה פסיכולוגית מהפכנית שמאפשרת גילוי הפנטזיה הבלתי מודעת השוכנת מתחת לסימפטום של הילד.
  ההתנסות הזאת בתוך העבודה הקלינית בסביבה שמאפשרת הבניה, מכשירה למטופל לבוא במגע עם העצמי הפנימי.


  ‭‬חרדות מוקדמות בהתפתחות ובפתולוגיה בילדות י. שוקי דורבן

  הסדנה תעסוק בחרדות המוקדמות ביותר בהתפתחות ובתפקידן במגוון פסיכופתולוגיות (אוטיזם ומצבים פסיכוטיים בילדות). נדון בהיבטים תיאורטיים וקליניים-טכניים המתחייבים בעבודה אנליטית באיזורים אלה. נדרש ידע קודם בתיאוריה ובטכניקה הקלייניאנית.
  המשתתפים יתבקשו להביא חומר קליני מעבודתם.


  ‭‬׳השימוש׳ במטפל – בחינה מחדש דר׳ יוסי טריאסט  

  הסדנה בוחנת בראיה-בדיעבד את רעיון השימוש ׳באובייקט׳ (המטפל) של ויניקוט על רקע התפיסה הדיאלקטית של יחסי סובייקט-אובייקט. זוהי סדנה קלינית-תיאורטית. מוקדה הקליני בניתוח מצבי ׳תקיעות׳ ו׳פריצות-דרך׳ בטיפול (התלמידים יתבקשו להביא ווינייטות קליניות).
  מבחינה תיאורטית תעסוק הסדנה בזיהוי ה׳שימושים׳ השונים שמציעים המודלים התיאורטיים הקלאסיים שהציבה הפסיכואנליזה בדרך התפתחותה. נקודת ההתכנסות היא בחינת ההשלכות הקליניות של ההתבוננות התיאורטית המוצעת בקורס, על מעשה הטיפול האנליטי בעת הזאת.


  ‭‬יחסי אדם טבע – נקודת מבט פסיכואנליטית לאון נירנבלט

  בסדנה נבחן את נקודות המפנה ביחסי אדם טבע ונסקור חלקים הנוגעים לטבע כפי שהם באים לביטוי בעבודתם של פרויד, סירלס, באלינט, בולאס ואנליטיקאים התייחסותיים אשר עושים טיפול אנליטי בטבע.
  ננסה לחשוב על האופן בו השינויים ביחסים של אדם עם סביבתו הטבעית מתבטאים בנפש ויוצרים פתולוגיה נפשית חדשה, ועל האפשרויות הטמונות בטבע כגורם מרפא.


  ‭‬נשימה וקרקוע כמצע להתהוות העצמי סמדר שטיינבוק ואביגיל שחר

  הסדנה תאפשר להתוודע לשני מופעים גופניים נפשיים שעומדים בבסיסם של תהליכי התפתחות והתהוות העצמי בחיים ובמרחב הטיפולי. נשימה וקרקוע הינם יסודות שקשורים ברמה העמוקה לאפשרות של העצמי להרגיש את חיוניותו, ממשותו והשתייכותו לעולם. בסדנה נשלב קריאה של חומר תאורטי עם דוגמאות קליניות שתובאנה על ידי המשתתפים. בנוסף לכך, נעמיק ונרחיב את הלמידה דרך התנסויות* גופניות שתאפשרנה התבוננות חווייתית בעצמי הגופני-נפשי.
  מטרת ההתנסויות היא לחדד את הקשב לתהליכים תוך אישיים ובין אישיים הכרוכים בנשימה וקרקוע. אנחנו רואות בסדנה זו אפשרות להתוודע באופן עמוק יותר אל הנוכחות הגופנית-נפשית, כמהות חיונית במפגש הטיפולי.
  *מדובר בהתנסויות מובנות שרובן תהיינה בישיבה ולא בהכרח בתנועה במרחב.


  ‭‬מצבים מנטאליים ראשוניים רות שגיא

  נדון במצבים נפשיים ראשוניים, אשר לא עברו תהליך של ייצוג ב - mind.
  תהליך המנטאליזציה מתרחש בהתפתחות המוקדמת בתוך המרקם העדין של קשר אם-תינוק, ומהווה תשתית אינטגרטיבית של גוף-נפש. הפרעה בתהליך זה מתבטאת בתחושת התקיימות נעדרת ממשות ומשמעות, מוות רגשי והצפה של חרדות כיליון, ומחייבת את המטפל לחפש אחר אפשרות של נגיעה ויצירת משמעות מאחה ומחברת במצבי נפש אלה.

  ‭‬משפת הטיפול לשפה הכתובה – כתיבת מקרה. יעל מגל

  כתיבה אנליטית, המנסה להמשיג תהליך טיפולי, הינה חלק חיוני בהתפתחותנו המקצועית כמטפלים. בקורס נלווה את התהליכים הרבים הכרוכים בתהליך של כתיבה על טיפול. החל מבחירת המטופל, כתיבת המפגשים הראשונים, הרקע, מהלך הטיפול והדיון התיאורטי ועד הפיכתו של החומר הקליני לנגיש וחי עבור הקורא. במפגשים, נתייחס לחששות הנלווים מחשיפת המטפל הכותב. נחשוב איך מאפשרים פרספקטיבה על התהליך הטיפולי, איך כותבים אנמנזה ואבחנה דינאמית ואיך מחלקים את הטיפול לתקופות השונות תוך כדי מחשבה על השינויים שהתאפשרו בתוכן. הקורס נועד למטפלים אשר עומדים בפני כתיבת עבודת הסיום ב'מפת דרכים' ולפסיכולוגים ופסיכיאטרים אשר מעוניינים להיעזר בתהליך כתיבת המקרה לבחינה.


  ‭‬ הינכחותו האתית של המטפל בטיפול הפסיכואנליטי. ד"ר מיכה וייס

  העיסוק במימד האתי בטיפול נתפש כחשוב מאד, אך הוא מעורר רתיעה בשל עיסוק במגבלות ובאיסורים. זה מנוגד למוטיבציה העמוקה של העוסקים בתהליכים טיפוליים דינמיים להרחיב ולהגדיל את דרגות החופש הנפשיות. סדנה זו באה להציע דרך לראיית המימד האתי בטיפול כמשולב בתהליך הטיפולי עצמו. במרחב האנליטי, כמו בחיים, הן המטופל והן המטפל יכולים לעתים להיות פוגעניים האחד כלפי השני, פעמים רבות ללא כוונה מודעת. המפנה האינטרסובייקטיבי פתח בפנינו את ההבנה שכאשר שני סובייקטים נמצאים באינטראקציה, קיים מימד אתי למפגש שלהם. יש לנו הרבה יותר כלים להמשגת השפעות אלה מצד המטופל, בעוד שחסרות לנו המשגות מספקות להשפעות פוגעניות אפשריות של המטפלים, כמו גם לדרך להתנהל עמן טיפולית. בסדנא זו נצא למסע משותף בו נחקור יחד את אתיקת-היחסים ואת יישומה ביחסים שלנו ביום-יום, ובעשייה הקלינית שלנו. בחלק הראשון של הסדנא נתמקד במרכיבים האתיים ביחסים בינאישיים. ריבים ומחלוקות ביחסים הינם פעמים רבות משאים ומתנים עמוסים רגשית המתרחשים במרחב האתי, על הכללים והגבולות הקבילים ביחסים המסוימים. יוקרן סרט (קטע מ'אשה יפה') להמחשת המשמעות של ריב להתפתחותם של יחסים, כשפתרונו הינו במימד האתי, וננהל שיח פתוח על התנסויותינו בחיים. בחלקה השני של הסדנא נתמקד בבחינת הרלוונטיות של אתיקת היחסים למפגש הטיפולי. נעסוק במתח המובנה בין העמדה הפסיכואנליטית המקובלת של השהיית עמדות ערכיות, שמטרתה לפתוח מרחב ביניים לחקירה חופשית, ובין התמקמות כסובייקט אתי בכוונה לפתור משבר ביחסים טיפוליים. למרות שהכנסת הדיאלוג האתי לשיח הטיפולי הפסיכואנליטי הינו מהלך מורכב, יודגש הפוטנציאל הטיפולי של מהלך כזה. לאחר פריסת סינופסיס תיאורטי, יודגמו וינייטות מגישות טיפוליות שונות (פוסט-קלייניאני, התייחסותי, גישת ה'עצמי') וננהל שיח פתוח על מצבים והתנסויות קליניות. מומלץ להביא וינייטות בהם עלתה דילמת מטפל במימד האתי. עם סיום הסדנא נוכל להבין טוב יותר את המימד האתי ביחסים ביום-יום, ואת המורכבות, אך גם הפוטנציאל, בהטמעת הדיאלוג האתי בגישות הדינמיות. נרכוש קווי מתאר למתי ואיך לממש את הדיאלוג האתי בטיפול. בסדנא נסתמך על עמדותיהם של מיטשל, בנג'מין, הופמן, מיטרני, ואחרים.


  ‭‬העברה נגדית כמצפן/הקשבה לדיאלוג הלא מודע תמי דרור-שיבר

  בעוד אנו רגילים לדון באובייקטים המופנמים של המטופל, בהגנותיו, בדרמה האדיפלית שלו ועוד, חשוב לזכור שכל אלה מתקיימים גם בעולמו הפנימי של המטפל. בסדנה נתבונן באופן בו הם באים לידי ביטוי בחדר הטיפולים וננסה להאזין לתדרים נוספים, כגון: מהו הדיאלוג הלא-מודע בין המטופל והמטפל? באיזה רגעים נכנסים לזירה גם האובייקטים הרעים של המטפל וצובעים אף-הם את מה שקורה בחדר? האם רק המטופל מפצל ומשליך חלקים שלו אל תוך המטפל, או שגם המטפל משליך חלקים שלו אל תוך המטופל? בסדנה נלמד כיצד להקשיב להעברה-הנגדית ולהשתמש בה כבמצפן, העשוי לסייע לנו למצוא את הדרך ברגעים לא-פשוטים בטיפול. נתבונן באופן שבו ההעברה וההעברה-הנגדית נשזרות זו בזו כבמארג שתי וערב וננסה לחשוב , דרך פריזמה זו, מה משתחזר בין המטפל והמטופל בחדר.


  ‭‬ראשית הנפשיות בתורתו של ויניקוט שרה קולקר

  "אחרי להיות – לעשות, ולהיות מי שעושים לו, אבל, תחילה, להיות" אומר ויניקוט, ובמשפט אחד מגלם תורה חדשה של פסיכואנליזה, תורה המכילה ממד של הוויה טהורה, הוויה הקודמת לכל התפתחות נפשית ובכללה התפתחות הדחפים (ממד ה'עשות'). במפגשי הסדנה נקרא קריאה תלמודית חיבורים אחדים של ויניקוט המתארים את כינון ה'ההיות' והשגה של חווית 'הנני' (I Am),


  לתלמידים, העומדים בפני כתיבת עבודת הסיום של התכנית ולתלמידים (פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים) העומדים לפני בחינת ההתמחות בפסיכולוגיה או בפסכיאטריה, מציעה התוכנית סמינר ליווי לכתיבת המקרה. הליווי יכלול קורס שנתי על כתיבה פסיכואנליטית וליווי ספציפי בתהליך כתיבת המקרה לבחינה.